Kronik periodontitiste başlangıç tedavisine yardımcı olarak kullanılan sistemik antibiyotik ve Er:YAG lazer kullanımının klinik ve mikrobiyolojik olarak kıyaslanması
The clinical and microbiological effects of Er:YAG laser and systemic metronidazole used as adjunctives to initial periodontal therapy in chronic periodontitis
  1. Tez No: 288487
  2. Yazar: BURAK KUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, kronik periodontitisli (KP) hastalarda başlangıç periodontal tedaviye yardımcı olarak kullanılan Er:YAG lazer ve sistemik metronidazol uygulamasının etkinliklerinin klinik ve mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya sondalanabilir cep derinliği (SCD)? 5 mm, gingival indeks (Gİ)? 2 olan en az 3 tek köklü dişe sahip, yaşları 35 ile 65 arasında değişen 27 KP hastası dahil edildi. Rastgele 3 gruba ayrılan hastalarda 1. Gruba diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesi (SRP) ve Er:YAG lazer uygulaması (SRP+Lazer), 2. Gruba SRP ve sistemik olarak metronidazol grubu antibiyotik uygulaması (SRP+Ant) ve 3. Gruba sadece SRP uygulaması yapıldı. Subgingival plak örnekleri SCD ? 5 mm olan bölgelerden tedavi öncesi (0. gün) ve tedavi sonrası (90. gün) alındı. Bunu takiben plak indeks (Pİ), Gİ, SCD, rölatif ataşman seviyesi (RAS) içeren klinik ölçümler yapıldı. Mikrobiyolojik değerlendirme için total canlı bakteri sayımı yapıldı. Bunların arasından zorunlu anaerob ve fakültatif anaerob bakterilerin oranları belirlendi.Gözlem süresinin sonunda, tüm ağıza ait klinik parametrelerin hepsinde grup içi değişimlerde (p0.05), Gİ ve SCD değerlerinde (p0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to compare the clinical and microbiological effects of Er:YAG laser and systemic metronidazole used as adjunctives to initial periodontal therapy in chronic periodontitis (CP) patients.A total of 27 CP patients ages ranging between 35-65, with a probing depth (PD) ? 5 and gingival index (GI) ? 2 in at least 3 single-rooted teeth within each quadrant were selected, divided into 3 groups randomly. Groups of patients recieved:; (1) Er:YAG laser combined with scaling and root planning (SRP)(SRP+Laser), (2) systemic metronidazole combined with SRP (SRP+Ant); (3) SRP. Subgingival plaque samples were obtained from selected teeth with PD ? 5 mm at day 0 and day 90. Following this procedure, clinical measurements including plaque index (PI), GI, PD, relative attachment level (RAL) were performed. For the microbiological evaluation total viable cell count (TVC) was performed and proportions of obligate and facultative anaerobic microorganisms were determined.At the end of the observation period, statistically significant improvements (p0.05) however PI, PD (p0.05).