Centaurea cinsi bitkilerin kök kısmı su ekstraktlarının hela, HT-29 ve MCF-7 kanser hücre hatları üzerinde antiproliferatif etkileri
Antiproliferative effects of underground water exctracts of some centaurea species on hela, HT-29 and MCF-7 cancer cell lines
  1. Tez No: 698831
  2. Yazar: NAGEHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA DİLEK GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Asteraceae familyasına ait Centaurea cinsinin yüzyıllardır halk arasında ilaç olarak kullanılan, geniş yayılım alanına sahip birçok türü bulunmaktadır. Centaurea cinsinin çeşitli türleri biyolojik aktivitelere sahip olup, antimikrobial, antifungal, antiinflamatuar, antikanser etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, Trakya bölgesi endemik türlerinden Centaurea diffusa, Centaurea iberica, Centaurea solstitialis'in toprak altı kısmı su ektratlarının HeLA (Serviks glandular kanser hücre hattı), HT29 (Kolon adenokarsinom hücre hattı) ve MCF-7 (Meme adenokarsinom hücre hattı) üzerindeki antiproliferatif etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Centaurea sp. türlerinin 10, 20, 30, 60, 100, 120 µg/ml konsantrasyonlardaki kök kısmı su ekstraktları HeLa, HT-29, MCF-7 kanser hücre hatları üzerindeki 24 ve 48 saat süre ile antiproliferatif etkinlikleri gerçek zamanlı hücre analiz sistemi (RTCA) ile elekrik empedansları ölçülerek tespit edilmiştir. Her bir bitki ekstraktının kanser hücre hatları üzerindeki 24 ve 48 saatlik IC50 değerleri, doz-cevap eğrileri iCelligence programı üzerinden hesaplanmıştır. 24 saatlik veriler, HeLa üzerinde en yüksek antiproliferatif etkinliği 2.88 µg/ml IC50 değerleri değeri ile C. diffusa kök ekstaktının gösterdiği, bunu sırasıyla C.solstitialis (20.13 µg/ml) ve C. iberica'nın (25.19 µg/ml) izlediği; HT-29 üzerinde en yüksek antiproliferatif etkinliği C. diffusa'nın kök ekstresinin gösterdiği (22.5 µg/ml), bunu sırasıyla C. iberica (97.8 µg/ml) ve C. solstitialis'in (124 µg/ml) izlediği; MCF-7 üzerinde en yüksek antiproliferatif etkinliği C. diffusa kök ekstresinin gösterdiği (2.15 µg/ml), bunu sırasıyla C. solstitialis (168 µg/ml) ve C. iberica kök ekstresinin (304 µg/ml) izlediği saptanmıştır. 48 saatlik hesaplanabilen değerlere bakıldığında, C. iberica kök ekstrakstının MCF-7 hücre hattı üzerinde IC50 değerleri değeri 177 µg/ml dışında, diğer ekstraktların hücre hatları üzerindeki antiproliferatif etkinlikleri IC50 değerleri değerleri 1-10 µg/ml arasında tespit edilmiştir. Sonuçlar C. diffusa, C. iberica, C. solstitialis toprak altı kısmı su ekstraktlarının HeLa, HT-29, MCF-7 kanser hücre hatları üzerinde antiproliferatif etkili olduğu saptanmıştır. Elde edilen veriler Centaurea cinsi bitkilerin antikanser araştırmalarında önemli kaynak olarak kullanılabileceğini, farklı çözücüler ile elde edilecek ekstraktların, metabolitlerin muhtemel etkinliklerinin olabileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Centaurea is a genus belonging to the Asteraceae familya and has many species with a wide distribution area that have been used as a medicine among the people for centuries. Various species of Centaurea genus have biological activity and are known to have antimicrobial, antifungal, anti-inflammatory and anticancer effects. In this study it was aimed to investigate antiproliferative activities of water extracts of underground parts of Centaurea diffusa, Centaurea iberica, Centaurea solstitialis from Thrace Region endemic species, on HeLa (cervix glandular cancer cell line), HT-29 (colon adenocarcinoma cell line), MCF-7 (breast adenocarcinoma cell line). For this purpose, the antiproliferative activities of Centaurea sp. species at 10, 20, 30, 60, 100, 120 µg/ml concentrations on HeLa, HT-29, MCF-7 cancer cell lines for 24 and 48 hours were analyzed by real time cell analyse system (RTCA) measuring the electrical impedances of the system. The 24- and 48-hour dose-response curves and IC50 values of each plant extract on the cancer cell line were calculated using the iCelligence program. 24-hour data showed that C. diffusa root extract has the highest antiproliferative activity on HeLa with an IC50 value of 2.88 µg/ml, followed by C. solstitialis (20.13 µg/ml) and C. iberica (25.19 µg), respectively. The root extract of C. diffusa showed the highest antiproliferative activity on HT-29 (22.5 µg/ml), followed by C. iberica (97.8 µg/ml) and C. solstitialis (124 µg/ml); C. diffusa root extract showed the highest antiproliferative activity on MCF-7(2.15 µg/ml), followed by C. solstitialis (168 µg/ml) and C. iberica root extract (304 µg/ml), respectively. Considering the values that can be calculated in 48 hours, the IC50 value of C. iberica root extract on the MCF-7 cell line was found to be 177 µg/ml, while the IC50 values of the antiproliferative activities of the other extracts on the cell lines were found to be between 1-10 µg/ml. As a result, C. diffusa, C. iberica, C. solstitialis underground water extracts were found to have antiproliferative effects on HeLa, HT-29, MCF-7 cancer cell lines. The data obtained suggest that Centaurea genus plants can be used as an important source in anticancer research, and that extracts and metabolites obtained with different solvents may have possible activities.