Eroziv ve atrofik oral liken ruber planuslu hastalarda lezyon içi metilprednizolon asetat enjeksiyonu, %0.1 lik triamsinolon orabase krem ve deksapantenol pastil preparatlarının lokal uygulamalrının klinik ve sitolojik karşılaştırılması
The cytological and clinical comparison of the local applications of intralesional methylprednisolone acetate injection, 0.1% triamcinolone acetate orabase ointment and dexapanthenol losange in atrophic and erosive oral lichen planus patients
  1. Tez No: 149359
  2. Yazar: ERDOĞAN FİŞEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH ÖZBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1. ÖZET Çalışmanın amacı kronik bir süreç içeren eroziv ve/veya atrofik oral liken ruber planus tedavisinde lokal kortikosteroid uygulamasında bir standart belirlemek ve sonuçları objektif ölçülerde değerlendirebilmek için klinik kriterlerin yanısıra invaziv olmayan sitolojik değerlendirme normu ortaya koymaktır. Eroziv ve atrofik oral liken ruber planus teşhisi konmuş 75 hasta rastgele seçilmiş, 26'şar hastadan oluşan iki deney ve 23 hastadan oluşan bir kontrol olmak üzere üç tedavi grubuna ayrılmıştır. 1. deney grubuna lezyon içi metilprednisolon asetat enjeksiyonu, 2. deney grubuna topikal triamsinolon asetat orabase krem tedavisi ve kontrol grubuna lokal dekspantenol pastil tedavisi uygulanmıştır. Her bir grup için tedavi süresi 45 gün olmuştur. Başlangıç tedavisinden önce, sonra ve 6. ayda iyileşme skorları, tükürük pH'ı, plak düzeyi, keratinizasyon düzeyi, PNL yoğunluğu, hif/psödohif varlığı ve zemindeki farklılıkların düzeylerine bakılmıştır. Gruplar arasında iyileşme skorları, görsel skala, keratinizasyon düzeyi ve zemindeki farklılıklar yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p0,05). Çalışmada daha sık ve daha uzun süreli kortikosteroid tedavisinin, sonuçları önemli derecede etkilemediğini ve lokal tedavide metilprednisolon asetat etkin, pratik ve hasta tarafından iyi tolere edilebilecek intralezyonel uygulamasının OLP'de başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. OLP'de iyileşmeyi değerlendirebilmek için sitolojik değerlendirme normunun anlamlı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Cytological And Clinical Comparison Of The Local Applications Of Intralesional Methylprednisolone Acetate Injection, 0.1% Triamcinolone Acetate Orabase Ointment And Dexapanthenol Losange In Atrophic And Erosive Oral Lichen Planus Patients The aim of this study is to describe a standard in the local application of corticosteroids in the treatment of erosive and/or atrophic oral lichen planus and to set a non invasive cytologic classification form with the clinical criteria to evaluate the results objectively. 75 patients with the diagnosis of atrophic and erosive oral lichen planus are randomly selected and are separated in 3 groups; two study groups of 26 patients each and the control group of 23 patients. Intralesional methylprednisolone acetate injection was applied in the 1. group; and topical triamcinolone acetate orabase ointment in the 2. group; and local dexapanthenol losanges in the control group. The duration of therapy was 45 days for each group. Healing scores, salivary pH levels, plaque index, VAS, keratinization level, PNL accumulation, hyphae/pseudohyphae presence and the differences in the floor of the lesions were evaluated before and after therapy and in the 6. month. Significant differences were observed (p0.05). In this study it is shown that more frequent and longer application of the corticosteroid therapy does not influence the outcome and intralesional methylprednisolone acetate application is effective and easily tolerated drug in the therapy of OLP and the results are satisfactory. The norm of cytologic classification is important in the evaluation of healing in OLP patients.