Usta
The master
- Tez No: 149406
- Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bilindiği gibi Avrupa felsefi yapısı, düşünce tarihi sürecine öncelikle mitolojik çağ ile başlamış, arkasından Thales ile birlikte modern düşünce ortaya çıkmış, daha sonra ise modern düşüncenin yapı taşlan olan diğer düşünceler ortaya çıkmıştır. Ancak, modern düşüncenin temel hareket noktası olan akıl ve mantık, insan denen canlı türünü mutlu etmeye bir süre sonra yetmemeye başlamıştır. Zira, insan sadece akıl ve mantıktan oluşan bir canlı değildir. Duygular pek çok zaman akim çok daha fazla önüne geçmektedir. Bu noktada, duyguların ortaya koydukları sorunları sadece akıl ve mantığı kullanarak çözmek insanoğluna mutsuzluktan başka bir şey vermemektedir. Bu noktada, modern düşünce ile çözülmesi mümkün olmayan düşünsel sorunların çözülebilmesi ve insanın mutlu olabilmesi amacıyla da Post-modern düşünce ortaya çıkmıştır. Post modern düşünce, insanın sadece akıldan oluşmadığını ve bir takım sorunların meta fizik çözümleri olabileceğini öne sürdü ve bu öneriler çağm düşünürleri tarafından da kabul gördü. Post-modern düşünce, gelişmiş ülkelerde pek çok alanda ancak modern düşünce sisteminin dinamikleriyle çözülemeyen sorunsalları anlamak, yorumlamak ve açıklamak için post modern düşüncenin dinamiklerini kullanır. Çünkü insan sadece beyinden oluşmadığı gibi, bütün düşünsel sorunlarda sadece mantık çerçevesinde çözülmesi, gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Fakat Türkiyede ne yazık ki bir düşünsel sorunla karşılaşıldığındabu sorun öncelikle mantık kenara bırakılarak post-modern düşünce ile açıklanmaya, daha sonra ise eğer açıklanamazsa mitolojik çağın düşünce sistemine dönerek tanrı ile açıklanmaya çalışılıyor: ' Allah'ın işi işte' Ancak, mitolojik çağdan post-modernizme yolculuk yüzyıllar aldı. Özünde göçebe bir toplum olarak yaşayan Türk toplumu, düşünce sistematiği tarihini çok başka bir güzergah üzerinden sürdürdü. Sürekli seyahat etmek ve doğarım önüne çıkardığı farklı farklı sorunların üstesinden gelmek zorunda olan ve bu sorunları en kısa zamanda çözemediği durumda yaşamının tehlikeye girebileceğinden emin olan bir topluluk için, mitolojik çağdan modern çağa geçiş tam anlamıyla mümkün olamamıştır. Bu ne yazık ki günümüzde bile böyledir. Özellikle 1980'lerde iletişim alanındaki küreselleşme sınırların uydu antenler ve kablolu televizyon kanalları sayesinde sanal olarak ortadan kalkması, henüz tam olarak modern düşünceyi bile hazmedememiş bir toplumu, ciddi biçimde post-modern düşüncenin bombardımanı altmda bırakmıştır. Bu sonuç pek çok toplumsal sorunuda beraberinde getirmiştir. Kendini savunma dinamikleri olmayan bu toplumu post-modernizm, oldukça derinden ve tehlikeli bir biçimde etkilemiştir. Ve bu etkileşim süreci sadece yaşamın bir bölümüne değil, tamamına etki etmiştir. Sanatta Yeterlik Projem olan“USTA”filminde, sıradan bir ayakkabı ustası olan Ali Ustanın hayatım ve mutluluğu yakalama sürecini görecek, bu noktadan hareketle kendi yaşantımızı irdeleme fırsatı bulacağız. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY As we know history of European philosophy starts with Ancient Greeks. By the help of Thales modern ideas took place. But the main point of modern ideas is logic. And human as we all know is not a creature which only consists of logic. Lots of times our emotions took place of our logic. It is imposible to solve a problem which is created by emotions by using only our logic. This system brings us nothing but unhappiness. Mid-eval Philosophers brought us an other system which puts our emotions together with our logic. This system is called Post-Modern theory. This theory helped human nature about finding happiness by using not only logic but also human emotions. In Europe Post-Modern Theory helped people to solve their problems which could not have been solved by modern theory. Human beings are not made of brain so it is impossible to solve their problems by using brain only. But unfortunately in Turkey when a person has a problem the first option is to try to solve it by using mithological methods. Our people were living by travelling at the same time so time was a very important factor for them if they had a problem which could not be solved on time it meaned that it's the problem of life and death. So they didn't have any time to sit and think about their mental problems. This thinking basic came to our world like ItIn European history of thoughts it took hundered years till they reach the post-modern idea. In Turkish culture after we become a republic Atatürk tried to birng modern theory to turkey but just after aproximetly 60 years later just after 1980 by the help of mass communication devices. Our nation was effected very strongly by Post-modern idea. As we can all consider 60 years of time is not enough to capture, learn and use all part of modern theory. This brought out a very serious psychological problems. Turkish nation couldn' t capture how to protect themselves from the side effects of post-modern idea. Most important side effect of this situation is unhappiness. The main character of my film is a shoemaker Ali Usta. Through this film we will understand his life and the way he finds happiness vm