Usta - mekanlara dokunan hayatlar
Lives touched by locations
- Tez No: 490448
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Radyo-Televizyon, Crafts, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu belgeselde toplum ve meslek arasındaki ilişkiler, bir zanaat dalı olan kuyumculuğun toplum ile olan etkileşimi buradan hareketle görmüş olduğu değişim ve gelişim görsel olarak sunulmuştur. Bu bağlamda, kuyumculuk zanaatinde belirli bir noktaya gelmeyi başarmış Süleyman Köşger'in mesleki deneyimleri ele alınmış, onun ve onunla birlikte bu işi sürdüren Fikret Akpınar ve Hasan Şahin'in de deneyimleri üzerinden görüşlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This documentary portrays the relations between the community and occupations, in addition to the transactions between the craft of jewellery-making and society, while analyzing the alterations and developments it has experienced through time. In this context, Süleyman Köşger, a prominent member in the art of the craft of jewellery-making, as well as Fikret Akpınar and Hasan Şahin were consulted.