Usta Burnu (Ayancık) Civarının jeolojisi ve Karadeniz bindirme kuşağı ile ilişkisi
Geology of Usta Cape (Ayancık) vicinity and its relationship with Black Sea thrust belt
- Tez No: 384823
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Pontidler?in Sakarya Zonu (Orta Pontidler) kısmında bulunan Usta Burnu?nda yapılan bu çalışmada, bölgenin jeolojisi ve Karadeniz bindirme kuşağı ile olan ilişkisi ortaya konmuştur. Çalışma alanının içinde bulunduğu Sinop Havzası, içerdiği stratigrafik birimler ve geçirdiği tektonik olaylar dolayısıyla, Pontidler?in önemli bir havzası konumundadır. Havza genel olarak kıvrımlı bir yapıya sahiptir ve çok sayıda bindirme fayı bulunmaktadır. Usta Burnu?nda da, Sinop Havzası?nın ve Pontidler?in genel yapısına uygun olarak kıvrımlar ve dupleks bindirmeler gözlenmiştir. Pontidler?de yapılan daha önceki çalışmalar, burada bulunan normal fayların, bindirmelerden önce geliştiğini ve bu bölgede sıkışmanın devam ettiğini söylemektedir. Bu tez çalışması sırasında yapılan gözlemler ise, Usta Burnu?nda gözlemlenen normal fayların, bindirmelerden sonra oluştuğunu, dolayısıyla bu bölgede sıkışmanın sona erdiğini ve bölgenin gerilme rejimi altında olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study which had been carried out at Usta Cape that belongs to Sakarya Zone (Central Pontides) of the Pontides, the geology of the region and its relationship with the Black Sea thrust Zone is exposed. The study area is located within Sinop Basin, a very important part of the Pontides with its stratigraphic units and tectonic events. Broadly lots of thrust faults and folded structure are observed in the basin. Also in Usta Cape, a wide range of folds and duplexes has been observed during the field study. The previous studies on the Central Pontides put forward that the normal faults within the zone had been formed before the thrust faults, and there is still a compressional movements in this area. But this thesis suggests that the normal faults has been observed in Usta Cape, had been formed after the thrusts so that the compressional regime is over now and the area is under an extensional regime.