Fotoğraf sanatının etkileşimli CD ile anlatımı
The presentation of the art of photography with an interactive CD
  1. Tez No: 149422
  2. Yazar: ADNAN SOKOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARBAROS GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Gelişen teknolojiye bağlı olarak insanların başka dallara ilgi duymalarında da bir paralellik oluştu. Bilgisayar kullanımının bunda büyük payı olduğu yadsınılmaz bir gerçek. Fotoğraf ilk icat edildiği zamanlarda sadece profesyonellere yönelik bir iş iken ilerleyen zamanda kabuk değiştirerek amatörleri de önemser bir yapıya büründü. Fotoğrafla uğraşan insan sayısı çoğaldıkça da bir pazarın olduğu açıkça görülmeye başladı. Piyasayı iyi takip eden firmalar bu ortamdan pay kapma ve çağın üretim teknolojisine ayak uydurma adına yeni imkanlar sundular. Fotoğrafta son gelişme dijital kameralarla hat safhaya çıkmış durumdadır. Üretim sürecinin kolay oluşu fotoğrafın basitmiş gibi bir yapıya bürünmesini düşündürüyorsa da içine girince işin çok zor olduğu görülmekte. Fotoğraf üretiminde doğru sonuca ulaşmak için bir kaç yan dal ile bağlantı kurmak gerekir. Bir fotoğrafçının az da olsa fizik, kimya, matematik, edebiyat, felsefe, coğrafya, tarih gibi dallara da hakim olması gerekir. Fotoğraf kültürel birikimin yanında teknik bilgiyi de içeren kapasite gerektiren bir uğraştır. Bu tezde fotoğraf dilini bilmeyenler de düşünülerek, interaktif bir ortamda hazırlanan CD ile bilgilendirilmeye çalışılmıştır. Temel fotoğraf kavramları tek tek ele alınarak işlenen konuda interaktif örnekler ile fotoğraf sanatı anlatılmıştır. Çeşitli eğitim kurumlarında temel fotoğraf ve dijital fotoğraf üzerine eğitimler veriyorum. Bu eğitimler sırasında görsellerin önemine çoğu zaman şahit oluyorum. Hazırladığım eğitim CD'si ile bu görselliğin çok daha etkili olacağına inanıyorum. Eğitim sırasında kursiyerlerden gelen tepkiler de benim bu düşüncelerimi destekler bir şekilde karşıma çıkıyor. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Depending on the developing technology, there is parallelism for mankind to be interested in the other branches. The advantage of using computers in our daily lifes cannot be rejected on that case. During the invention of photography, it was just a professional labor but nowadays it is accepted even by the amateurs. As the photograph lovers increased, a market for that has occured. The firms that followed that market closely, gave a large oppurtunity in order to take a share from that market and to keep in step with the production technology. The last improvement in photography has increased to the uppest with digital cameras. Because of the production process, photography is known as a simple structure.but in fact it is the opposite. To reach the professional result in photography production, getting in touch with related neighbourhood brances is surely needed. A photographer should have at least a little knowledge about physics, chemistry, maths, literature, philosopy, geography, history. As long as the technical knowledges capasity of cultural accumulation is needed as well for photography. The aim of that thesis is to inform,in interactive environment by the help of cd, the ones that do not understand the photography language, Basic photography concepts are explained one by one, by interactive examples to clarify the art of photography. In several educational associations I give lessons about basic photography and digital photography. During the lessons I witness the importance of visuality and also the reactions of trainees support my opinion. I believe that visuality will be more effective by the help of that training cd.