Basın işletmelerinde mali denetim
Auditing for media organizations
  1. Tez No: 149447
  2. Yazar: ARZU ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Genel Bilgiler Adı Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Anahtar Kelimeler Arzu Özsoy İletişim Bilimleri Basm Ekonomisi ve İşletmeciliği Prof.Dr.Semra Atılgan Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği, Denetim Özet Basm işletmelerinoe iç denetim ile bağımsız dış denetimin ve işletme içi kontrol sisteminin incelenmesi çalışmanın esasım oluşturmaktadır. Bu nedenle bir gazetenin bilanço ve gelir tablosu hesaplarının denetimi, basm işletmeleri yönünden dikkate alınması gereken hususlar irdelenerek detaylı biçimde incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde basm işletmelerinin çeşitleri, özellikleri, işletme fonksiyonları, hukuki yapılan ve mali sorunlarıyla ilgili genel açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde denetim kavramı ve türleri ile denetim teknikleri, denetim standartları, işletme içi kontrol sistemi ve denetim raporlarına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölüm, bağımsız dış denetimin işlevlerini, bir gazetenin bilanço ve gelir tablosunda yer alan varlık, sermaye, borç, gelir ve gider hesaplarının bakiyelerinin incelenmesini kapsamaktadır. Türkiye'de basm işletmelerinde yapılan bağımsız dış denetimin yatırımcılar, alıcılar, kredi verenler, diğer çıkar grupları kısaca mali bilgileri kullananlar yönünden oynadığı rolün önemi detaylı şekilde açıklanmıştır. Ayrıca basm işletmelerinin, hataları önlemek amacıyla iç kontrol sistemlerini hızla geliştirdiği belirtilmiştir. Etkili bir iç kontrol sisteminin işletmede çalışanlar ve bölümler arasında tatmin edici bir işbölümü sağladığı ve bağımsız denetim çalışmalarının kapsamını belirleyen unsur olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
m General Knowledge Name and Surname Field Programme Supervisor Keywords Arzu Özsoy Communication Sciences Media Economy and Administration Professor Dr. Semra Atılgan Media Economy and Administration, Auditing Abstract Auditing for Media Organizations The aim of this study is to analyze the internal and independent external auditing for media organizations as well as their internal control systems. The balance sheet and the income statement accounts of a newspaper prepared for use in auditing is analyzed in detail to determine the important points that should be taken into account. This study is composed of three sections. The first section gives general information about types and features of media organizations as well as their functions, legal structures and financial problems. In the second section basic concepts and types of auditing have been explained. This section was also prepared with an emphasis on auditing standards, auditing techniques, internal control systems and auditing reports. The third section is concerned with the functions of independent auditing and tests of important asset, owners' equity, liability, revenue and expense account balances of a newspaper. The important role of independent auditing in Turkish Press Industry for external financial information users such as investors, customers, creditors and other interest groups is explained in detail. It is also mentioned that Turkish media organizations are recently developing their internal control systems to prevent errors and irregularities. The efficient internal control is a satisfactory division of work among employees, departments and groups of employees in a firm and determines the extent of auditing procedures to be applied by the independent auditors.