Lise öğrencilerinin bilgisayar yaşantıları ve ebeveynlerinin bu yaşantılara yönelik düşünceleri
The experience of the high school students with computer and the thoughts of their parents
  1. Tez No: 149465
  2. Yazar: YADİGAR AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bilgisayar sektörünün büyüyerek devam etmesi ve kişisel bilgisayar (PC) kullanımlarının yaygınlaşması daha global yaşam tarzlarının şekillenmesine yol açmakta, yeni yaşam biçimlerini ortaya çıkarmakta ve daha eğitimli insangücü ihtiyacına talebi kamçılamaktadır. Bilgi Toplumunu,“bilgi tabanlı ekonomi ve toplumsal düzen olarak tanımladığımızda; ekonomik sistemdeki bilgisayar uygulamalarına yönelik yatkın işgücü talebinin artması toplumsal düzeni o yöne zorlarken, diğer yandan da bireysel anlamda sürdürülebilir bir yaşam standardını yakalama hedeflerinin de ancak bu alandaki gelişmeyle sağlanabileceği gerçeğini sonuçlanmaktadır. Yaptığımız araştırma en genel anlamıyla; teknoloji faktörünün aile bağlamında ele alınarak, varolan durumun saptanması amacıyla toplumsal kültürlenme sürecinin neresinde olduğumuz arayışları ve kaygısıyla oluşturulmaya çalışılmıştır. Değişim dönemlerinde uyum problemlerinin herkes için mümkün olabileceği görüşü, bizi doğrudan, herkesin ekonomik, sosyal ve kültürel bağlamda gelişimini destekleyecek eğitimsel etkinliklerin içinde yeratması gerektiği sonucuna götürmektedir. Bilgi toplumu paradigmalarının gelişmekte olduğu ve toplumsal düzeni değişime zorladığı gerçeğinden hareketle; gençlerin bilgisayar yaşantıları ve ebeveynlerinin bu yaşantılara yönelik düşünceleri bu araştırma kapsamında irdelenmeye çalışılarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Sözkonusu araştırma, 2002- 2003 öğretim yılı II. dönem sonuna doğru İstanbul-Kadıköy ilçesine bağlı resmi ve özel liselerin use 1 öğrencileri ile onların ebeveynleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin bilgisayar yaşantılarını belirlemeye ve ebeveynlerin bu konudaki düşüncelerini öğrenmeye yönelik 2 anket geliştirilmiş olup; elde edilen verilere betimsel analizler uygulanmıştır, öğrencilerin bilgisayar yaşantılarına yönelik amaçlar; öğrencilerin öğrenim hayatlarında bilgisayar kullanma durumları, bilgisayarın evde hangi amaçla ve sıklıkla kullanıldığı, internet kafelere yönelik düşünceleri ve bilgisayarın aile IVkültürü içindeki yeri (kaç yıldır sahip olunduğu, konumlandığı mekan, internet kültürü ve diğer aile üyelerinin kullanma durumları vb.) bağlamlarında ele alınarak kategorize edilmiştir. Ebeveynlerin, çocuklarının bilgisayar yaşantılarına yönelik düşünceleri ise 18 önermeyle sınanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarında genel olarak; öğrencilerin bilgisayar yaşantılarının daha çok bilgisayar oyunları (n: 335 - %62.7) ve müzik (n: 326 - %67.5) amaçlı kullanımları içerdiği bulgulanmış olmakla beraber, bellibaşlı paket programlarını bildiklerini imde etmeleri de teknolojik kültürün biçimlendirdiği bir neslin yetişmiş olduğunun da göstergesi sayılabilir. Buna göre Word kelime işlem programını bilenlerin (n: 513) oranı %67.5, Excel işlem yaprağı programını bilenlerin (n:501) oranı %58.9, Power Point sunum programını bilenlerin (n: 479) oranı %59.0 olarak bulgulanmıştır. Buna rağmen, öğrencilerde bilgisayarın daha yararlı işlevlerde kullanılmasının gerektiği de ortadadır. öğrencilerin bir kısmının (n: 220) internet kafeleri zararlı olarak niteledikleri ve internet kafeler baklandaki imajlarının kötü olduğunu söyleyebilmemize rağmen, gençlerde %62.5 gibi bir oranın da internet kafelere gittiklerinin saptandığı görülmüştür. Bu açıdan internet kafelerin yerel yönetimler nezdinde ele alınmasının ve farklı işlevlerde hizmet görmesinin önemli olduğu kanaatine varılmıştır. Çeşitli önermelerle ebeveynlerin düşüncelerinin sınanmaya çalışıldığı verilerde dikkate değer bir sorunun varlığına rastlanmamakla birlikte göze çarpan önemli bulgular açısından; ebeveynler, MÇocuğumun bilgisayarda sürekli oyun oynamasına söz geçiremiyorum.”Önermesine %53.8 (n: 238) oranıyla hiç katılmadıklarını irade etmişlerdir. %51.7 oranıyla da (n: 236) çocuklarının internet kafeye gitmesini (çok ve tamamen katılıyorum düzeyinde) zararlı bulduklarını söylemişlerdir. Ebeveynlerin %45.4'ünün (n: 239) bilgisayar kullanmayı bilmediğinden ve öğrencilerin bilgisayar yaşantılarının daha çok oyun, sohbet (chat) ve müzik amaçlı kullanımları içermesinden ve bu durumun ailelerde teknolojik anlamda (bilgisayar kullanma kültürü ve bilinci oluşturma anlamında)bir kültürlenme eksiğinin bulunduğu ipuçlarını da barındırmasından hareketle; düzenlenen ve/veya düzenlenecek olan eğitimsel etkinliklerin mutlaka bu durumu telafi edecek şekilde yapılandırılmasının ülkemiz açısından büyük önemi vardır. Sonuç olarak bu araştırma varolan durumun tespit edilmiş olmasının yanında, ailelerde genel anlamda bilgisayara karşı olumlu bir tavır sergilendiğinin göstergelerini de ortaya çıkarmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Continuous development of the computer sector and the use of personal computer (PC) being widespread pave the way to shaping more global lifestyles, create new lifestyles and increase the demand for a more educated -human power. When we define the information society as“a social order and economy based on information”; while the increase of the need for the inclined work force concerning the computer applications within the economical system pushes the social order toward this side, it also reveals the reality that the targets of catching up with an individual life standard can only be achieved by the development in this field. Our research have been conducted in the most general terms by handling the technology factor within the framework of the family concept through the search and worry about the point that we are today in the social culturing process to determine the current state. Considering that anyone may face adaptation problems during the periods of change, we have come to the conclusion that everyone should get a training activity to support the development of anyone in economic, social and cultural terms. Basing on the reality that the paradigms of the information society is developing and that they push the social order to change; the experience of the youth with computer and the thoughts of their parents in this regard have been analyzed under the scope of this research and some suggestions were developed. The said research was carried out on the students attending the first year at public and private high schools in Kadıköy Province of Istanbul and their parents. 2 polls were created to determine the experience of the students with their computers and to learn the thoughts of their parents in this regard as a means to collecting data for the research and the obtained data were treated by the descriptive analysis. The aims concerning the computer experience of the students were handled and categorized in terms of use of computer in the school life, the frequency and reason of using the computer at home, the student's thoughts about the internet cafes and the place of the computer within the family culture (for how many years, the place vnit is situated, internet culture and whether the other family members use it or not etc.). The thoughts of the parents concerning the use of computer by their children have been examined with 18 propositions. Although the results of the research revealed that the students mostly use the computer for playing computer games (n:335 - 62.7%) and for listening to music (n: 326 - 67.5%), they also expressed that are familiar with the major packet programs which indicates that a generation shaped by the technological culture is raising. Accordingly, the rate of those who know how to use Word word- processing program is (n:513) 67.5%, those who know how to use Excel processing is (n:501) 58.9% and those who know how to use Power Point is (n:479) 59.0%. It is sure that the students must use the computer's more beneficial functions. While some of the students describe the internet cafes as harmful (n:220) and that they have a bad impression of internet cafes, we can say that 62.5% of youth go to the internet cafes. Therefore we considered that the internet cafes should be handled by the local governments and should offer different services. Despite the fact that we did not come across any remarkable problem in the data obtained through which the thoughts of the parents were analyzed by various propositions; the parents did not agree at all with the proposition“I cannot stop my child playing games on the computer all the time”with a rate of 53.8% (n:238). 51.7% of the parents (n:236) also stated that they find internet cafes harmful for the children (- 1 totally agree or I completely agree). Basing on the facts that 45.4% of the parents (n:239) do not know to use computer, that the students use the computer basically for playing games, listening to music or to chat and that this situation is revealing the hints that there is a lack in culturing in the families in technological terms (in terms of using a computer and creating a computer conscience); we can say that it is very important for our country to structure the training activities arranged / to be arranged as to compensate this lack. VlllIn conclusion, besides determining the current state, this research also exposed that the families have a positive approach to computer in general IX