Trabzon-Gümüşhane eski devlet karayoluna ait Hamsiköy-Zigana köy güzergahının yeşil yol olarak planlanması üzerine bir araştırma
A research on planning of Hamsiköy-Zigana village route in former Trabzon-Gümüşhane state highway as a greenway
  1. Tez No: 149472
  2. Yazar: BANU ÇİÇEK KURDOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA VAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Doğal kaynaklar üzerindeki baskılar ve tahribatlar sürerken bu kaynaklan korumak için de çeşitli çalışmalar yapılmakta ve kaynakların sürdürülebilirliği üzerine projeler üretilmektedir. Bunlardan biri olan yeşil yollar; ekolojik, rekreasyonel, kültürel, estetik ve sürdürülebilir alan kullanım kavramıyla ilgili bir çok amaç için planlanan ve yönetilen, bileşenlerin sürekliliğinin sağlandığı çizgisel yol ağlarıdır. Trabzon-Gümüşhane Eski Devlet Karayolu'nun Hamsiköy-Ziganaköy arasında kalan güzergahda rekreasyon, manzara ve tarihi-kültürel bir yeşil yol koridoru için alternatifler oluşturmayı ana amaç edinen doktora tez çalışması, çeşitli aşamalarda gerçekleştirilen birbirine bağlı değişik adımlan içermektedir. Birinci adımda Envanter ve Analiz Çalışmalan gerçekleştirilmiş, alanın doğal ve kültürel kaynak değerleri belirlenmiştir. İkinci adımda Alan Analiz Çalışmalan gerçekleştirilmiş; Trabzon Kent içi ve çalışma alanındaki köylerde gerçekleştirilen yerel halk anketleri sonucunda alanın bir planlamaya ihtiyacı olduğu ortaya konmuştur. Daha sonra yeşil yol planlamasının alan için uygunluğunun değerlendirilmesi yönünde kurgulanan uygunluk analizi değerlendirmeleri gerçekleştirilerek, güzergahın rekreasyon, manzara, tarihi-kültürel ve üç fonksiyonun bir arada düşünüldüğü çok fonksiyonlu durum için uygunluk dereceleri Coğrafi Bilgi Sistemi ortamında plan kare tekniğiyle belirlenerek, haritalan oluşturulmuştur. Sonuçta fonksiyonlar için uygunluk derecesi yüksek olan plan karelerin; çalışma alanı olarak belirlenen Eski Devlet Karayolu ve yalan çevresinde yoğunlaştığı görülmüştür. Alanın bütününde (4385,25 hektar); 598,00 hektarlık alan
Özet (Çeviri)
A Research on Planning of Hamsiköy-Zigana Village Route in Former Trabzon- Gümüşhane State Highway as a Greenway Although pressures and threats on natural resources are increasing, there are lots of projects for the conservation and sustainable use of these resources. One of the projects is the greenway, which are linear web of paths planned, designed and managed in a sustainable way for ecological, recreational, cultural, and esthetic usage of the area. The dissertation with and plans in different steps and different methodologies aims to create an alternative greenway with recreational, scenic, historical and cultural values in Hamsiköy-Zigana part of Trabzon-Gümüşhane former state highway. As a first step, Inventory Studies and Analyses were carried out to determine the cultural and natural values of the area. At the second step, Area Analyses Studies were carried out by public inquiries in Trabzon city center and village in the study area concluding that there was a need for the planning of the area. Later, depending on the results of suitability analyses for determining the suitability of greenway planning in the study area; recreational, scenery, historical-cultural and multifunctional status of the greenway having all these three functions at the same time were mapped using suitability rank in GIS by plan square technique. As a result, the plan squares having high suitability for the functions were dense in the determined study as old highway and neighborhood. In the whole area (4385,25 hectares); it is found that 598,00 ha of the area is ranked as