Kelkit'in coğrafi etüdü
Geographical survey of Kelkit
  1. Tez No: 63421
  2. Yazar: ERDAL AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KELKİT'İN CO?RAFÎ ETÜDÜ Erdal AKPINAR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hakkı YAZICI 1997, Sayfa: 118 Jüri:Yrd. Doç. Dr. Hakkı YAZICI Araştırmamızın konusunu oluşturan Kelkit İlçe Merkezi, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde, Yukarı Kelkit Havzası'nda yer almaktadır. Yönetim bakımından Gümüşhane iline bağlı olan Kelkit'in, il merkezine uzaklığı 73km.dir. Kelkit İlçesinin yönetim bölgesi alanı 1505 km2, belediye yönetim bölgesi alanı ise 2247 ha.dır. Yerleşmenin ortalama yükseltisi 1430 m.dir. Yerleşme merkezinin kurulu olduğu Kelkit ovası, kuzeyde Köse ve Gümüşhane, güneyde Çimen dağlarıyla çevrilidir. Ova, Kuaterner'in eski alüvyonlarıyla kaplı olup, yerleşmenin kuzeyinde Eosen flişleri, güneyinde ise Mesozoik'e ait ofiolitli seri en yaygın jeolojik formasyonları oluşturmaktadır. Araştırma sahasının suları Kelkit Çayı tarafından boşaltılmaktadır. Kelkit'in yıllık ortama sıcaklığı 6,9 °C, yıllık ortalama yağış miktarı ise 354,2 mm.dir. Ova tabanında step, dağların yüksek kesimlerinde ise orman formasyonu hakimdir. Kelkit'in 1990 Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre nüfusu 11.541 kişidir. Nispî bir erkek nüfus fazlalığı olan yerleşmede ha.a 5,1 kişi düşmektedir. Ortama aile büyüklüğü 6 kişi olup, çekirdek aile tipi hızla yaygınlaşmaktadır. Genel olarak dışarıya göç veren havzada, Kelkit göç alan bir yerleşme olarak dikkat çekmektedir. Çalışan nüfusun %57,1'i hizmetler, %28,4'ü tarım, %9,2'si sanayi sektöründe istihdam edilmektedir. Araştırma bölgesinde yerleşme tarihi M.Ö. 3.000-2.000 yılları arasında başlamıştır. Kelkit 6 mahalle yerleşmesinden oluşan toplu dokulu bir yerleşmedir. Tarımın temel ekonomik faaliyet olduğu yörede Tekel Kelkit Kibrit Fabrikası'nın kurulmasıyla birlikte sanayi sektörü ivme kazanmıştır. Trabzon-Erzincan arasındaki ulaşımı sağlayan D 885 Devlet Karayolu buradan geçmektedir. Önemli bir idarî merkez olan Kelkit'in, bütün köyleriyle yol bağlantıları mevcuttur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS GEOGRAPHICAM SURVEY OF KELKİT Erdal AKPINAR Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Hakkı YAZICI 1997, Page: 118 Jury: Yrd. Doç. Dr. Hakkı YAZICI Kelkit town centre, the subject of our study, is situated in the upper part of Kelkit Basin in the Eastern Blacksea Part of the Blacksea Region. Kelkit a town of Gümüşhane, is 73 km from the province. The area of Kelkit together with the villages is 1505 square km, and the area of the town centre is 2247 ha. Altitude of Kelkit is 1430 m. Kelkit Plain, where the town has been located, is surrounded by Mount Köse and Gümüşhane in the north, and Mount Çimen in the South. The plain is covered with old alluvion of the Quaternary era; flishes of Eosen in the north, ophiolitic series belonging to Mesozoic era in the south are the most common geological formation. Waters of the area are drained by the River Kelkit. Annual average temperature in Kelkit is 6,9 °C and average rainfall is 354,2 mm. There are steppes in the plain whereas forest formation is found in the higher parts. Population of town centre of Kelkit according to general cencus of 1990 is 11.541. Male population dominates relatively and population density is 5,1 people Per ha. in the town. 57,1% of the working population is in servicing sector, 28,4 % in agriculture, 9,2 % in industry. The first settlement in the research area started in 3.000-2.000 BC. Kelkit, a six-district settlement, is a concentrated population town. Although farming is the main occupation, industry has also gained importance recently. D 885 Motorway connecting Erzincan to Trabzon, passes through Kelkit, which has roads to all its villages.