Alüminyumun elektroliz yoluyla eloksal kaplanması
Eloxal coating of aluminium by electrolysis
  1. Tez No: 149492
  2. Yazar: NİYAZİ ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET ALÜMİNYUMUN ELEKTROLİZ YOLUYLA ELOKSAL KAPLANMASI ÇAVUŞOĞLU, Niyazi Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDEN Ağustos 2004, 79 sayfa Alüminyum ürünleri çok geniş ve çeşitli uygulama alanlarına sahiptir. Öyle ki demir ve çelik ürünlerden sonra en çok kullanılan ikinci üründür. Mimari, mühendislik, ulaşım, elektrik, tıbbi cihazlar, dekorasyon, ev eşyaları, beyaz eşyalar gibi günlük hayatımızın her alanında kullamlmakta olan bu ürünlerin uygulanabilen çeşitli yüzey işlemleri sayesinde kullanım alanları daha da genişlemektedir. Alüminyum metaline uygulanan en önemli yüzey işlemlerinden birisi eloksal (anodik oksidasyon) kaplamadır. Alüminyum yüzeyinde doğal olarak oluşan koruyucu bir oksit tabakası vardır. Eloksal kaplama ile bu tabaka kalınlaştuılmaktadır. Eloksal alüminyumun dekoratif görünümü iyileştirmek, korozyona karşı direncini daha fazla artırmak için yapılan elektro kimyasal bir işlemdir. Bu çalışmada eloksal bütün yönleriyle incelenmiştir. Anahtar sözcükler : alüminyum, anodik oksidasyon, eloksal
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT ELOXAL COATING OF ALUMINIUM BY ELECTROLYSIS ÇAVUŞO?LU, Niyazi MSc in Mechanical Eng. Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDEN August 2004, 79 pages The aluminium products have so large and various application areas. Hence, the aluminium products are second mostly used product afterwards the iron and steel products. On daily life at any moment in use such as architecture, engineering, arrival, electricity, medical equipment, decoration, house goods, white goods, this products' used areas are broaden more throughly owing to varios performable surface process. The most important surface process applied on the aluminium is eloxal (anodic exidation) coating. Naturally, there is a protective oxide layer on the surface of aluminium. This layer is being thicken by eloxal coating. Eloxal coating is an electro-chemical operation to improve better the decorative appearance and to increase the corrosion resistance. In this study, eloxal coating is examined with all aspects. Key words : Aluminium, anodic oxidation, eloxal