Beyaz cüce ve kırmızı cüce içeren çift sistemler
The binary stars consisting of white dwarfs and red dwarfs
- Tez No: 149552
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNAY TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET BEYAZ CÜCE ve KIRMIZI CÜCE İÇEREN ÇİFT SİSTEMLER GÖKER, Ümit Deniz Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Günay TAŞ Ocak 2004, 46 Sayfa Beyaz cüceler ve anakol yıldızlan, küçük kütleli yıldızlara ilişkin özel iki ayrı evrim evresini gösterirler. Küçük kütleli yıldızlar, gökadamızda sayıca en fazladırlar. Bu türden yıldızlar özellikle bir çift sistemin üyesi olduklarında onlara ilişkin kütle, yarıçap gibi fiziksel parametrelere ulaşmak daha kolay olur. Bu anlamda, beyaz cüce ve anakol yıldızından oluşmuş çift sistemler, bileşenlere ilişkin ayrı ayrı fiziksel özelliklerin belirlenebilmesinin yanında, gökadamızdaki kütle dağılımı hakkında da değerli bilgiler içerir. Beyaz cüce ve anakol yıldızından oluşmuş çift sistemlerin değişik evrim basamakları da evrim sürecinin ortaya çıkarılması ve yıldız evrimi kuramlarının test edilebilmesi açısından büyük önem taşır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında beyaz cüce ve anakol yıldızından oluşmuş çift sistemlerin türleri ve evrim kuramları üzerine bir literatür taraması yapılmıştır. Bu tür sistemlerin gözlemsel ve kuramsal çalışmalarına ilişkin sonuçlar sunulmuştur. Bir beyaz cüce ve kırmızı cüce bileşenden oluşmuş DE Canis Venatici örten çiftinin gözlemleriyle elde edilen ışık eğrisinin analizine dayalı olarak sistemin yörüngesi ve bileşenlerin fiziksel parametreleri belirlenmiştir. Hem DE CVn hem de bu tür içine giren sistemlerin sorunları üzerine tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE BINARY STARS CONSISTING OF WHITE DWARFS AND RED DWARFS GÖKER, Ümit Deniz Msc. In Astronomy Supervise!-: Yrd. Doç. Dr. Günay TAŞ January 2004, 46 Pages White dwarfs and red dwarfs show two different evolution phases on low mass stars. In our galaxy, the number of low mass stars is higher than the other stars. Especially, if these stars are member of binary systems, we can reach their physical parameters like mass and radius. In addition, they include valuable information about the mass distribution of our galaxy. Different evolution phases of the binary stars consisting of white dwarfs and red dwarfs are very important for the astronomy because they allow us to test the theories of the stellar evolution. Because of this, in this study, it was searched the literature about the structure and evolution of the systems with white dwarfs and red dwarfs and presented the observational and theoretical results for these systems. It was determined the geometrical and physical parameters of the system based on the light curves that they were obtained with the observations of the eclipsing binary DE Canis Venatici which is consisting of a white dwarf and a red dwarf. It was discussed on the problems of both DE CVn and the related systems.