Deniz kestanesinin (Paracentratus lividus, Lamarck 1816) kimyasal kompozisyonu üzerine bir çalışma
A study about the chemical composition of sea urchin (Paracentratus lividus, Lamarck 1816)
  1. Tez No: 149585
  2. Yazar: MEHMET TOLGA DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRAN ÇAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET DENİZ KESTANESİNİN {Paracentratus lividus, Lamarck 1816) KİMYASAL KOMPOZİSYONU ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA DİNÇER, M. Tolga Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Tez YöneticisirDoç. Dr. Şükran ÇAKLI Ocak, 2004 Bu çalışmada, Edremit Körfezi, Çanakkale ili Küçükkuyu beldesinde belilenen bölgeden toplanan Paracentratus lividus türü deniz kestanelerinin aylara ( Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ) bağlı metrik ölçümleri ( dikenli boy, kabuk boyu, yükseklik, yarıçap ) ve gonad ağırlıkları takip edilmiş ve besinsel kompozisyon oranlan belirlenmiştir. Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz aylan arasında protein, nem, kül oranlan açısından fark önemsiz olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT A STUDY ABOUT THE CHEMICAL COMPOSITION OF SEA URCHIN (Paracentratus lividus, Lamarck 1816) DİNÇER, Tolga Thesis of MSc, Department of Fisheries and Processing Technology Supervisor:Assoc. Prof. Dr. Şükran ÇAKLI January, 2004 In this study, sea urchin species paracentrotus lividus was observed. Metric parameters ( test diameter, spiny test diameter, half diameter and height ), gonad weights and proximate composition of sea urchins, collected from Edremit gulf in Çanakkale, were measured and compared for six months(February, March, April, May, June, July). No significant differences were determined in protein, moisture and ash ratios between February, March, April, May, June and July.