Trol balıkçılığında hedef dışı ve istenmeyen türlerin tasviyesinde ızgara sisteminin uygulanması
Aplication of sorting grid systems to exclude bycatch and discart species in trawl fisheries
  1. Tez No: 149612
  2. Yazar: CELALETTİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TOKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, trol balıkçılığında hedef dışı ve ıskarta türlerin azaltılmasında yaygın olarak kullanılan seçicilik ızgaraları ile ticari olmayan türlerin avcılıktan tasfiyesi ve seçicilik etkinliği üzerinde durulmuştur. Denemelerde krom nikel ve demir materyallere sahip beş farklı ızgara sistemi kullanılmıştır. Sistemlerin boyutlandınlmasmda sualtı ölçümlerinden elde edilen 185 cm torba çevre uzunluğundan yararlanılmıştır. Izgaralar uzatma parçasına donatılmış ve balıkların alıkonulmasında örnekleme torbaları dizayn edilmiştir. Denemeler sonucu 35 mm yatay bar aralığındaki sistemde (YBA), toplam av kompozisyonun % 35.90 gibi yüksek oranlarda ticari türlerin kaçışı gerçekleşmiştir. 12 mm 45°, 12 mm 60°, 14 mm 45° ve 14 mm 45°* sistemlerinden kaçan ticari türlerin toplam av kompozisyonundaki oranlan sırasıyla % 3.51, % 2.09, % 10.2 ve % 5.4 olarak tespit edilmiştir.VI Izgara sistemlerinden barbunya {Mullus barbatus L., 1758) için elde edilen L50 değerleri torba ağ gözleriyle yapılan bazı çalışmalardan elde edilen değerlerle karşılaştınlabilir sonuçlar vermiştir. Isparoz (Diplodus annularis L., 1758) için 14 mm 45° sisteminden elde edilen L50 değeri (10.4 cm ± 0.12), 10.4 cm olarak bildirilen ilk üreme boyuna eşit değer olarak bulunmuştur, kırma mercan (Pagellus erythinus L., 1758) ve bakalyaro {Merluccius merluccius L., 1758) için YBA sisteminden elde edilen L50 değerleri (sırasıyla, 14.1 ± 0.96, 24.0 ± 0.88) yasal yakalanma boyuna yalan sonuçlar vermiştir. Izgara sistemlerinin seçicilik amaçlı kullanımında bar aralığının yanında, balığın vücut şekli ve davranışının da önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Çok sayıda türün bir arada yakalandığı trol balıkçılığında bir tür için başarılı sonuçlar veren sistem, başka bir tür için değişken sonuçlar elde verebilmektedir. Bu nedenle sürdürülebilir balıkçılık açısmdan trol balıkçılığında hedef tür balıkçılığı getirilmesinin uygun olacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was considered that sorting grids which are commonly used for reducing by catch and discard species, have been used for excluding noncommercial species and selection efficiency in trawl fisheries. Five different grid systems which have chromium nickel and iron materials are used in the experiments. While dimension the systems, 185 cm codend circumference length got from the underwater measures were made use of. The grids were attached to extension panel and experimental bags were designed for capture the fish. Result of the experiments, high rates like 35.90 % commercial species from total catch composition are escaped in the system of 35 mm horizontal bar spacing. In addition, the rates of the commercial species escaped in the systems 12 mm 45°, 12 mm 60°, 14 mm 45° and 14 mm 45°* were found 3.51 %, 2.09 %, 10.2 % and 5.4 %, respectively. L50 value of the grids systems for red mullet (Mullus barbatus L., 1758) were given comparable to L50 value of codend meshes. L50vm value of 14 mm 45° system for annular sea bream (Diplodus annularis L., 1758) was found (10.4 cm ±0.12) equal to the first maturity length which was notified that 10.4 cm. L50 value of YBA system for common pandora (Pagellus erythinus L., 1758) and hake {Merluccius merluccius L., 1758) were found (14.1 ± 0.96 and 24.0± 0.88, respectively) close to legal catch length. It was concluded that; beside the bar spacing, the shape of fish and the behavior of it are too important of grid systems to use sorting. Many species with different body shape and behavior can be caught by trawl fisheries. As a result a system found successful for one species, may not be satisfactory for another species. In accordance with this, development of target species trawl fisheries has been taught necessary for sustainable fisheries.