Gerçek zamanlı sistemlerde adaptif iş yükü dağıtımı
Adaptive real-time feedback scheduling
- Tez No: 149613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET GERÇEK ZAMANLI SİSTEMLERDE ADAPTİF İŞ YÜKÜ DAĞITIMI AYAV, Tolga Doktora Tezi, Bilgisayar Bilimleri Tez Danışmanı: Doç. Dr. Oğuz DİKENELLİ Temmuz 2004, 160 sayfa Gelecek kuşak gömülü sistemler daha açık ve önceden tanımlanması zor olan ortamlarda çalışacaklardır. RM ve EDF gibi çok sık kullanılan geleneksel görev planlama algoritmalarının önceden tahminlenebilir ortamlar için uygun olması, geribesleme kontrollü görev planlaması gibi adaptif teknikleri zorunlu kılmaktadır. Adaptif görev planlama teknikleri, geleneksel algoritmalarla ortaya çıkan boş kaynak kapasitesinin kullanılmasını; geçici aşın yüklenmelerle başa çıkılabilmesini; gerçek zamanlı sistemlerin aksaklığa dayanıklılığı 'nın artırılmasını sağlarlar. Bu tezde, bir geribesleme kontrollü RM görev planlama tekniği geliştirilmiş, bu tekniğin uygulaması ve değerlendirmesi çeşitli simülasyonlarin yanında RT-Linux işletim sistemi üzerinde de denenmiştir. İlk başta, kontrol fonksiyonu olarak Integral ve PID seçilmiş, sistemin kararlı çalışmasını ve verimliliğini göstermek için klasik kontrol teorisi kapsamında ve sistemin istatistiksel modeline dayanan bir kararlılık analizi sunulmuştur. Yine sistemin istatistiksel analizinden yola çıkılarak PID 'ye alternatif olarak yeni bir optimal kontrolör geliştirilmiş, PID kontrol ile performans karşılaştırılması yapılmıştır. Bu tezde geliştirilen görev planlama sistemi, katı ve yumuşak gerçek zaman gereksinimlerini bir arada barındıran gelecek kuşak gömülü sistemler için elverişli bir yapı sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ADAPTIVE REAL-TIME FEEDBACK SCHEDULING AYAV, Tolga PhD in Computer Science Supervisor: Asoc. Prof. Dr. Oğuz DİKENELLİ July 2004, 160 pages Future embedded control systems need to work in more open and un predictable environments. The fact that traditional scheduling algorithms such as rate-monotonic, earliest-deadline-first are suitable for closed and highly predictable environments calls for more adaptive techniques such as feedback control scheduling so as to handle the transient overload, to use the spare capacity existing with traditional algorithms and to enhance the fault tolerance of real-time systems. In this thesis, a feedback con trol rate-monotonic scheduling framework is proposed together with its implementation and evaluation in Real-Time Linux. First, PID is chosen as the control function and stability analysis in the context of the classi cal control theory and other optimization techniques through the statistical representation of the system are presented to show the efficacy of the pro posed system. A novel optimal controller is presented as an alternative to PID together with their performance comparisons. The proposed feedback scheduling system shows a suitable structure for future real-time embed ded systems.