Fotovoltaik-ısıl birleşik sistemlerin İzmir koşullarında incelenmesi
A study about a photovoltaic-thermal hybrid systems in İzmir conditions
  1. Tez No: 149663
  2. Yazar: SEMA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECTET ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
V ÖZET FOTOVOLTAİK-ISIL BİRLEŞİK SİSTEMLERİN İZMİR KOŞULLARINDA İNCELENMESİ KAYA, Sema Yüksek Lisans Tezi, Güneş Enerjisi Enstitüsü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Necdet ÖZBALTA Prof. Dr. Metin ÇOLAK Temmuz 2004, 88 Sayfa Güneş enerjisinden hem ısıl hem de elektrik olarak ararlanmak mümkündür. Bu tezde söz konusu iki farklı enerji içimi birleşik bir sistemde analitik olarak incelenmiştir. Fotovoltaik malzeme olarak ince film amorf silisyum, faz eğişim malzemesi olarak da parafin kullanılmıştır. Fotovoltaik istemin altına kanal tipi toplayıcı yerleştirilmiştir. Parafin sıcak su eposunun içine yerleştirilmiştir. Öngörülen analitik model, bilgisayarda çözümlenmiştir, eneyler kanal içinde oluşan su çekici etkisi ve sürenin yetersiz İması nedeniyle gerçekleştirilememiş, bu nedenle de öngörülen nalitik model doğrulanamamıştır. Anahtar Sözcükler : Fotovoltaik-lsıl birleşik sistemler, üneş enerjisi
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT A STUDY ABOUT A PHOTOVOLTAIC-THERMAL HYBRID SYSTEMS IN IZMIR CONDITIONS KAYA, Sema MSc. in Solar Energy Institute Supervisor : Prof. Dr. Necdet ÖZBALTA Prof. Dr. Metin ÇOLAK July 2004, 88 Pages Solar energy is mainly utilized via two form : thermal and lectrical. Two forms of energy are generated by two seperate ystems. In this thesis, mentioned two forms of energy has been tudied analytically in a combined thermal-electrical hybrid system. Thin film amorphous silicon as a photovoltaic material and arafin as a phase change material has been used. Channel type Dlar collector has been placed below the photovoltaic. Parafin as been placed in the hot water storage tank. Predicted analytical model has been simulated by computer, xperiments hasn't been realized due to lack of the time and water ammer effect in the channel. Therefore analytical model hasn't sen verified. Keywords : Photovoltaic - Thermal (PV-T) hybrid systems, Dlar energy.