Güneş panellerinde kojenerasyon ve ekserji analizi
Cogeneration in solar photovoltaic panels and exergy analysis
- Tez No: 202890
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ELTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzdeki ticari kullanımdaki çesitli yapılardaki PV günes toplaçlarının verimlilikleri ortalama % 6-16 aralıgında olup kalan enerjinin önemli bir bölümü geri kazanılmayan ısıl enerji biçimindedir. Sıcak su elde edilmesinde kullanılan ısıl toplaçların verimlilikleri ise % 40-70 arasında degismektedir. Bu iki sistemin birlestirilmesi ile elde edilen ikili üretim panelleri, kullanımda önemli bir maliyet avantajı saglayacaktır. Birlesik verimliligin, çok düsük bir maliyet artısına karsılık, en az % 50 oranında arttırılması, PV günes toplaç sistemlerinin geri ödeme sürelerini azaltacak ve yaygın kullanımını tesvik edecektir. Mugla Üniversitesi'nde gerçeklestirilen test düzeneginde, yalıtımlı ve yalıtımsız PV günes toplaçları ve yalıtımlı su tipi akıskan ile sogutulan fotovoltaik/ısıl günes toplacı (PV/T kojenerasyon) aynı kosullarda test edilerek, kojenerasyon sisteminin getirdigi farklar ekserjik analizlerle belirlenmistir. Bu sonuçlar ile sistem optimizasyonu yapılmıs ve böylece deney sonuçlarının daha kapsamlı uygulamalar için temel olusturması saglanmıstır. Bu sonuçlar aynı zamanda literatürde yapılan diger çalısmalarla da karsılastırılmıstır. Yükselen PV günes toplaç sıcaklıklarının verimlilige olan negatif etkilerinin azaltılması ve ısı-geri kazanımının saglanması yoluyla mevcut uygulamalara yönelik verimliligi artırmak bu tezin ana amacını olusturmaktadır. Yapılan tüm bu çalısmalar; fotovoltaik/ısıl (PV/T) günes toplaçların verimlerinin arttırılması ve fiyatlarının düsürülmesi ile pazarda temiz bir enerji sistemi olarak daha da yaygın kullanımını hedeflemektedir. Anahtar Kelimeler :PV Günes Toplacı, Fotovoltaik, Kojenerasyon, Fotovoltaik-Isıl (PV/T ) Toplaç, Ekserji,.
Özet (Çeviri)
Nowadays, several types of Photovoltaic (PV) collectors convert solar radiation into electricity with peak in the range of 6-16%. The efficiencies of flat plate thermal collectors which is used for heating water are about 40-70%. Combined Photovoltaic thermal (PV/T) collectors are very promising devices and no substantial steps have been taken towards reducing their cost and makig them more competitive. A covered PV system and an uncovered PV system and a covered PV/T system with water as the working fuids, are costructed and tested in Mugla University. Electrical and thermal energy amounts are calculated in Mugla weather conditions. Exergy analysis have been done. The test results are compared with the other systems in literature. The results show that PV/T collector produces the largest available total (electrical and thermal) energy. This thesis presents also a review of the available literature on PV/T collectors. From the literature review, it is clear that PV/T collectors are very promising devices and further work should be carried out aiming at improving their efficiency and reducing their cost, making them more competative and thus aid towards global expansion and utilization of this environmentally friendly energy device. Key Words :Hybrid photovoltaic/thermal (PV/T) water-heating system, Solar Energy, Thermal Energy, Photovoltaic, Cogeneration, Exergy, PV\T Collector