Gediz havzası yağış ve akım verilerinin analizi
The analysis of Gediz river basın's precipitations and streamflows
  1. Tez No: 149687
  2. Yazar: HANİFE ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERİT DORSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET GEDİZ HAVZASI YAĞIŞ VE AKIM VERİLERİNİN ANALİZİ ÜSTÜNER, Hanife Yüksek Lisans Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ferit DORSAN Ocak 2004, 74 sayfa Bu çalışmada, Gediz Havzası'ndaki yıllık toplam yağışlarla yıllık ortalama akımlardaki trend (eğilim) bileşeninin varlığı incelenmiştir. Çalışmada Gediz Havzası sınırlan içerisinde bulunan, gözlem süreleri 25 ile 40 yıl arasında değişen 21 yağış istasyonuna ait yıllık toplam yağış verileriyle, gözlem süreleri 24 ile 38 yıl arasında değişen 1 1 akım gözlem istasyonuna ait yıllık ortalama akım verileri incelenmiştir. Veriler önce homojenlik testine tabi tutulmuş ve daha sonra trend analizleri yapılmıştır. Homojenlik testinde Run (Swed-Eisenhart) testi, trend analizinde parametrik en küçük kareler yöntemi ile parametrik olmayan Mann-Kendall mertebe korelasyon yönteminin ardışık versiyonu uygulanmıştır. Havza genelinde, yıllık toplam yağışlarla, yıllık ortalama akımlarda azalış eğilimi belirlenmiştir. Ardışık Mann-Kendall testiyle belirlenen azalış trendi yağışlarda Uşak hariç, akımlarda ise Demirci Çayı Borlu istasyonu hariç diğer istasyonların tamamında istatistiksel olarak % 95 güven düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Azalış eğilimleri yağışlarda genellikle 1980'li yılların başlarında, akımlarda ise genellikle 1980'li yılların ortalarında başlamıştır. Yağış ve akımlarda 1980'li yıllarda görülen bu azalışlar, Türkiye'nin kuraklık sorunu yaşadığı yıllara rastlamaktadır. Anahtar sözcükler : Trend analizi, Gediz Havzası, yağış, akım, Mann-Kendall testi
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT THE ANALYSIS OF GEDIZ RIVER BASIN'S PRECIPITATIONS AND STREAMFLOWS USTUNER, Hanife MSc in Agriculture eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ferit DORSAN January 2004, 74 pages In this study, total annual precipitations and mean annual streamflows for some gaging stations in Gediz River Basin were analysed for trend. The study was carried out with the data consisting of the total annual precipitations for 21 stations with a record length ranging from 25 to 40 years and mean annual streamflows for 1 1 stations with a record length ranging from 24 to 38 years in the Gediz River Basin. Following the homogeneity test of records, trend analysis was performed. In the homogeneity test, Run (Swed-Eisenhart) test was applied. For trend analysis the methods used are parametric ordinary least squares method and sequential version of non-parametric Mann-Kendall rank correlation method. In the basin, it has been found that there has been a decreasing trend in both total annual precipitations and mean annual streamflows. Results of the Progressive Mann-Kendall test have indicated a decreasing trend at all precipitation stations except Uşak and all streamflow stations except Borlu gaging stations on Demirci Creek at the 95% significant level. The beginning point of the negative trend is usually found in the early 1980's for the precipitations and in the mid 1980' s for the streamflows. Decreasing trends in precipitations and streamflows in 1980's were concurrent with the drought period in Turkey. Key words : Trend analysis, Gediz River Basin, precipitation, streamflow, Mann- Kendall test