Girişimli Prüfer türü I@I KBO yığın modelleri
Convoluted prüfer's type I@I KBO cluster models
  1. Tez No: 149688
  2. Yazar: SEVİNÇ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
V ÖZET GİRİŞİMLİ PRÜFER TÜRÜ I@I KBO YIĞIN MODELLERİ SÖNMEZ, Sevinç Doktora Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi ÜNLÜ 25.05.2004, 61 sayfa Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm giriş bölümüdür. 2. Bölümde; KBO anlamında tıkız bilgi tabanlı tıkız bilgi nesnesi olarak algılanan I@I kavramının biçimsel algılanması yapılmıştır. I@I kavramı tanımlanarak sınıflandırılmıştır. 3. Bölümde; I@I KBO yığın modeli 4 tanım ve 6 teorem ile çalışılarak, Prüfer sınıflaması sistematik biçimde algoritmalar aracılığında gerçekleştirilmiştir. Bunun için S Prüfer uzayı üzerinde girişen Prüfer türü I@I KBO yığın modeli tanımlanmış ve geliştirilmiştir, ilaveten bir modulo-m I@I KBO yığın modeli üzerinde geçerli olan girişimli Prüfer türü cebir oluşturulabileceği gösterilmiş ve örnek uygulamalar yapılmıştır. 4. Bölümde; Programlanabilir I@I KBO yığın modelleri ve türleri 17 tanım ve 8 teorem ile çalışılmış, yeni türler geliştirilmiş ve geliştirilen bu türler tanıtılmıştır. Son bölüm olan 5. Bölüm ise sonuç bölümüdür. Anahtar sözcükler : I@I, KBO, Prüfer Kodu, Prüfer Grafı, I@I KBO Yığm Modeli.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT CONVOLUTED PRUFER'S TYPE I@I KBO CLUSTER MODELS SÖNMEZ, Sevinç Ph.D. Thesis, Mathematics Department Supervisor : Prof. Dr. Fevzi ÜNLÜ 25.05.2004, 61 pages This thesis consists of five chapters. Chapter 1 is the Introduction. In Chapter 2; formal perception of the compact integrated internet ate ompact i nternet w as s tudied a nd i ntroduced a s K BO. The notion of I@I was defined and classified. In chapter 3; I@I KBO cluster model is defined by 4 definitions and 6 theorems and Priifer classification is systematically realized by algorithms. For this reason, a convoluted Prüfer's type I@I KBO cluster model has been defined and constructed on Prüfer's space S. In addition to these the existence of a convoluted Prüfer's type algebra on a Prüfer's modulo-m I@I KBO cluster model has been shown by a theorem and applications are given. In chapter 4; Programmable I@I KBO cluster models and types are defined by 17 definitions and 8 theorems, new types are developed and introduced. Chapter 5 is on resuts in this thesis. Keywords : I@I, KBO, Priifer Code, Priifer Graph, I@I KBO Cluster Model.