Bisikletler için elektrik motorlu tahrik düzeneğinin tasarımı ve uygulaması
Design and practice of the transmission system, which is powered by electric motor, for bicycles
  1. Tez No: 149727
  2. Yazar: GÖKSEL KILAV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VURAL CEYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET BİSİKLETLER İÇİN ELEKTRİK MOTORLU TAHRİK DÜZENEĞİNİN TASARIMI VE UYGULAMASI KILAV, Göksel Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Vural CEYHUN Eylül 2004, 51 sayfa Bu tezde, her model bisiklete uyabilecek tipte, elektrik motoruyla çalışan ve gücünü şarj edilebilir bataryadan alan tahrik sisteminin tasarımı yapılmış ve bir adet prototipi bir bisiklet üzerinde denenmiştir. Tahrik sisteminin tasarımında, daha önce yapılmış örnekleri incelenmiş, bu sistemlere ek olarak bisikletteki vites sisteminin de kullanımına olanak verecek şekilde dizayn edilerek değişik hız kademeleri sağlanabilmiştir. Ayrıca batarya boşaldığında normal bisiklet gibi pedal gücüyle ilerlemesine devam edebilmektedir. Tezin konusuyla ilgili olarak akülü bisikletlerin kullanımının yaygınlaşması, kentteki trafiğin rahatlamasını ve dolayısıyla çevre kirliliğinin ve ulaşım maliyetlerinin azalması gibi etkileri olacağından önemlidir. Anahtar sözcükler : Elektrikli bisiklet, akülü bisiklet
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT DESIGN AND PRACTICE OF THE TRANSMISSION SYSTEM, WHICH IS POWERED BY ELECTRIC MOTOR, FOR BICYCLES KILAV, Göksel MSc in Mechanical Eng. Supervisor: Prof. Dr. Vural CEYHUN September 2004, 5 1 pages In this thesis, a transmission system, which is powered by electric motor that fits all type of bicycles, is designed. It has been produced and tested on a bicycle. Before the designing stage of the transmission system, samples of the transmission system that produced have been examined. In addition, the gear system can be used while the electric motor working. Consequently, different speed can be used. When the battery empty it can work as a normal bicycle that works by pedal power. To become widespread of using electric bicycle, traffic of cities become decrease, due to, environment pollution and cost of transportation decrease. As a result, this project is important and useful for that reasons Keywords : Electric bicycle, electric bike, e-bike, power bike.