Küçük ölçekli güneş enerjili kurutucunun deneysel araştırması
Experimental resarch of low scale solar dryer
- Tez No: 149770
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ÖZBALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
VII ÖZET KÜÇÜK ÖLÇEKLİ GÜNEŞ ENERJİLİ KURUTUCUNUN DENEYSEL ARAŞTIRMASI GÜNEL, Avni Emre Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Bölümü Tez Yönetieisi: Prof Dr. Necdet ÖZBALTA Aralık 2004, 209 sayfa Bu çalışmada, tarımsal ürünlerin kurutulması amacıyla güneş kolektörlü hava ısıtıcısına sahip doğal taşınımh bir kurutucu kullanılmıştır. Deneyler iki aşamada gerçekleştirilmiş ve ürün olarak kayısı kullanılmıştır. İlk deneyde kayısılara hiçbir ön işlem uygulanmadan doğal kurutma yapılmıştır, ikinci deneyde ise kayısılar kükürtleme işleminden geçirilerek kurutulmuştur. Karşılaştırılmak amacıyla açık sergide de kayısı kurutulmuştur. Kurutucunun değişik bölgelerinde sıcaklık, nem, hava hızı gibi değerler ölçülüp kaydedilmiştir. Ayrıca yatay yüzeye gelen ışınım ve üründeki kütte kayıpları da ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT EXPERIMENTAL RESEARCH OF LOW SCALE SOLAR DRYER GÜNEL, Avni Emre MSc in Mechanical Eng. Tez Yöneticisi: Pro£ Dr. Necdet ÖZBALTA December 2004, 209 pages In this study, natural convection solar dryer which has solar air collector is used in order to dry agricultural products. Experiments realized in two steps and apricot is used as a product In the first experiment natural drying was done with out applying any pretreatment. In the second experiment apricots were dried after sulphured pretreatment. Some apricots also were dried on the ground at the open air for the comparison. Some values like heat, moisture, air flow rate are recorded in the different parts of the dryer. Solar radiation and lose of mass were measured too.