Yetiştirme koşullarının ana arı nitelikleri üzerine etkisi
The effects of rearing conditions on honeybee (A.mellifera) queen characteristics
  1. Tez No: 149845
  2. Yazar: GONCA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN FIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YETİŞTİRME KOŞULLARININ ANA ARI NİTELİKLERİNE ETKİSİ Gonca ÖZMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. A. Çetin FIRATLI Bu çalışma, bazı yetiştirme koşullarının ana arı nitelikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2002 yılında Mayıs, Haziran ve Temmuz dönemlerinde, Ankara'da yapılmıştır. Araştırmada her dönemde 12 saatlik yaştan küçük ve 36 saatlik yaştan büyük toplam 32 adet larva, ana anlı ve ana ansız üretim kolonilerine aşılanmıştır ve larva kabul oranları ile ana arılarda çıkış ağırlıkları tespit edilmiştir. Haziran ve Temmuz ayında oluşturulan ağır ve hafif ana arı gruplarında çiftleşme oranları, yumurtlama öncesi süreler, yumurtlama başlangıcındaki canlı ağırlıklar belirlenmiştir. Sadece Haziran ayında yetiştirilen ana arılardan oluşan ağır ve hafif ana arı gruplarında koloni geliştirme gücü (anlı çerçeve sayısı ve yavru alanı) ve ölçüm dönemi sonunda da ovariol sayılan tespit edilmiştir. Aşılama randımanı; Mayıs ayında %67.19, Haziran ayında %75 ve Temmuz ayında %4I.41 olarak tespit edilmiştir (P0.05). Yumurtlama öncesi süre; Haziran için 12.3±0.27 gün. Temmuz için 12.7±0.4 gün bulunmuştur (P>0.05). Hafif ana an grubunda yumurtlama başlangıcındaki canlı ağırlık ortalaması 223.3±6.50 mg, ağır ana an grubunda ise 246. 9^2. 81 mg bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF REARING CONDITIONS ON HONEYBEE (A. Mellifera) QLEEN CHARACTERISTICS Gonca ÖZMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Sciences Supervisor : Prof. Dr. A. Çetin FIRATLI The purpose of this study was to evaluate the rearing conditions on honeybee queen. Two types of larvae at different ages were used: less than 12 and more than 36 hours obtained from breeder colony. Young and old larvae were grafted in the queenright and queenless colonies. The live weight at emergence and grafting rate were recorded for each period but pre- oviposition time, live weight at oviposition and mating success were recorded only on June and July, However, number of ovarioles, b rood area p reduced by sample q ueens and number of frame covered with bees were determined for June. The grafting rates for May, June, and July were %57.82, %80.47 and %41.40, respectively (PO.05). There is no interaction between periods and queen groups. The interaction between the rearing period and colony type in the term of queen weight at emergence was significant (PO.01). T he average live weight of queens at emergence from larvae less than 12 hours of age was heavier (193.6±2.95 mg) than queens from older larvae (!77.5±2.22mg)(P0.05). The pre-oviposition periods for June and July were determined as 12.3±0.27 days and 12.7±0.40 days, respectively (PX).05).