Türkiye siyah alaca sığır populasyonunda süt verimi bakımından genotip x çevre interaksiyonu
Genotype x environment interaction for milk yield in holstein population in Turkey
- Tez No: 149844
- Danışmanlar: PROF.DR. NUMAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE SİYAH ALACA SIĞIR POPULASYONUNDA SÜT VERİMİ BAKIMINDAN GENOTİP ÇEVRE İNTERAKSİYONU Duygu EKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Numan AKMAN Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye 6 ilde 1994-2002 yılları arasında buzağılayan 3608 ineğe ait süt verim kayıtlarının kullanıldığı bu çalışma, Türkiye Siyah Alaca sığır populasyonunda süt verimi bakımından genotip x çevre interaksiyonunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bunun için önce babaların her ilde damızlık değerleri hesaplanmış, daha sonra her bölgede ortak olan boğaların, damızlık değer sıralamaları esas alınarak sıra korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Aynı boğaların her il için tahmin edilen damızlık değerleri arasındaki sıra -0,156 ile 0.249 arasında değişmiş ve istatistik olarak önemsiz bulunmuştur. Bu durum söz konusu iller için genotip x çevre interaksiyonunun önemli bir varyasyon kaynağı olduğu şeklinde değerlendirilmiştir. 2004, 41 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Genotip x çevre interaksiyonu, Siyah Alaca, süt verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GENOTYPE x ENVIRONMENT INTERACTION FOR MILK YIELD IN HOLSTEIN POPULATION IN TURKEY Duygu EKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Sciences Supervisor : Prof. Dr. Numan AKMAN This study was carried out to evaluate genotype x environment interaction for milk yield in Holstein population in Turkey, by using milk yields rcords from 3608 cows, calved 1994-2000. These records were obtained from 6 provinces which are members of the Cattle Breders Association of Turkey. In the study, firstly sires' predicted breeding values were estimated than rank correlation coefficients accounted between PBV of sires, common in provinces. Accounted rank correlations were less than unity with -0,156 to 0,249. As a conclusion, it was investigated that genotype x environment interaction is important source of variation. 2004, 41 pages Key Words : Genotype x environment interaction, Holstein, milk yield