Tek vagonlu Langmuir teknesinin bilgisayar destekli olarak geliştirilmesi
Development of a single compartment Langmuir trough as computer supported
  1. Tez No: 149910
  2. Yazar: MUSTAFA KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RİFAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET TEK VAGONLU LANGMUIR TEKNESİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ OLARAK GELİŞTİRİLMESİ Mustafa KARAPINAR Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı:Doç. Dr. Rifat ÇAPAN) Balıkesir, 2004 Bu çalışmada, Langmuir-Blodgett (LB) ince film tekniğinde kullanılan tek vagonlu Langmuir Teknesinin bilgisayar destekli hale getirilmesi hedeflenmiştir. Teknede kullanılan ve yatay eksende hareket sağlayan bariyer motoru ile dikey eksende hareket sağlayan daldırma motorunun hassas kontrolü, PIC16F877 mikrodenetleyicisinin kullanıldığı bir elektronik devre ile gerçekleştirilmiştir. Su yüzeyindeki moleküller tarafından oluşturulan yüzey basıncı, bir basmç sensörü tarafından algılanıp mikrodenetleyiciye gönderilmesi sağlanmıştır. Bariyerlerin konumu da, tekne üzerindeki bir sensör yardımıyla algılanarak su yüzeyindeki yüzey alan değişimi ölçülmüştür. Bu veriler, ilgili moleküle ait yüzey basınç-alan (izoterm) grafiğini çizdirmek üzere bir bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Sisteme sıcaklık ve pH ölçümleri için harici girişler de ilave edilmiştir. Mekanik sistemi tamamen kontrol eden bilgisayar programı, Delphi-7 programlama dilinde yazılmış olup, Langmuir teknesi tümüyle bilgisayar destekli hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A SINGLE COMPARTMENT LANGMUIR TROUGH AS COMPUTER SUPPORTED Mustafa KARAPINAR Balıkesir University, Institute of Science, Department of Physics (MsC Thesis/Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Rifat ÇAPAN) Bahkesir-Turkey, 2004 In this work, the aim is that a single compartment Langmuir Trough used for Langmuir-Blodgett thin film technique is developed as computer supported. The sensitive control of barier and dipper motors used in the trough for movement on horizantal and vertical axis is achieved by an electronic circuit in which PIC16F877 microcontroller is used. The surface pressure created by the molecules on the water surface is sensed by a pressure sensor and then sent to the microcontroller. Changing of the surface area on the water surface is also measured by sensing the position of the bariers with a sensor on the trough. The data is transfered to a computer to plot the surface pressure-area (isotherm) graph belonging to the related molecule. External inputs are added to the system for measuring temperature and pH. The computer program that completely controls the mechanical system is written in Delphi-7 programming language, and the Langmuir Trough is developed as completely computer supported. KeyWords: Langmuir Trough / Langmuir-Blodgett (LB) thin film / Computer controlled Langmuir troughs 111