Boğazkaya (Mecitözü-Çorum) bölgesinin stratigrafik ve tektonik özellikleri
The stratigraphic and tectonic characteristics of the Boğazkaya (Mecitözü-Çorum) region
  1. Tez No: 149921
  2. Yazar: ZAFER AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOGAZKAYA (MECİTÖZÜ-ÇORUM) BÖLGESİSNİN STRATİGRAFİK VE TEKTONİK ÖZELLİKLERİ Zafer AKPENAR Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ali ÖZTÜRK İnceleme alam, Mecitözü (Çorum) ilçesine bağlı Boğazkaya köyü ve dolayım kapsar. Çalışma alanında temeli oluşturan kaya birimleri Tozardı Karmaşığı adı altında incelenmiş olup, bu birimi yüksek basınç düşük sıcaklık metamorfizması geçirmiş şist, fillit, metaofiyolit, metavolkanit, metasedimentler ve mermer gibi kaya toplulukları meydana getirmektedir. Bu temel üzerinde, genelde masif görünümlü, fosilli mikritik kireçtaşlarından yapılı Üst Jura-Alt Kretase (Üst Berriyasiyen) yaşlı Ferhatkaya Formasyonu açılı uyumsuz olarak bulunmaktadır. Ferhatkaya Formasyonu üzerinde açılı uyumsuzlukla yer alan Orta Eosen (Lütesiyen) yaşlı Çekerek Formasyonu ise, Kozluca ve Kuzalan Kireçtaşı üyelerinden oluşmaktadır. Kozluca Üyesi tabandan tavana doğru çakıltaşı, fosilli çakıllı kumtaşı, fosilli kumlu kireçtaşı, silttaşı, kiltaşı ve marn ardalanmasından oluşmakta ve temeldeki metamorfik birimler tarafından tektonik olarak üzerlenmektedir. Kuzalan Kireçtaşı Üyesi ise, Kozluca Üyesi üzerine uyumlu olarak gelen ve Ferhatkaya Formasyonu'na ait kireçtaşlan tarafından tektonikIII olarak üzerlenen bol fosilli kireçtaşlarından oluşmaktadır. Tüm bu birimler üzerinde de açılı uyumsuzlukla Üst Miyo-Pliyosen yaşlı genelde çimentolanmamış ya da yer yer çok gevşek çimentolu çakıltaşlarından meydana gelen Çerkeş Formasyonu ve alüvyonlar bulunmaktadır. Çalışma alanının tektonik deformasyon biçimi, temel ve örtü kayalarım içeren bindirme sistemleri ile denetlenmektedir. Permo-Triyas yaşlı Tozanlı Karmaşığı ve Üst Jura-Alt Kretase (Üst Berriyasiyen) yaşlı Ferhatkaya Formasyonu'na ait birimler KKB-GGD doğrultulu sıkışmanın güdümünde Orta Eosen (Lütesiyen) yaşlı istif üzerine bindirmiştir. Orta Eosen ya da sonrası deformasyon ise, DKD-BGB doğrultulu kıvrımlar ve bindirme fayları ile temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis THE STRATIGRAPHIC AND TECTONIC CHARACTERISTICS OF THE BO?AZKAYA (MECİTÖZÜ-ÇORUM) REGION. Zafer AKPINAR Cumhuriyet University Institutues of Natural Sciences Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ali ÖZTÜRK Study area is situated at Boğazkaya village (Mecitözü-Çorum) and its surroundings. In this area, Tozanli complex represents the basement unit that consists of shists, fillites, metaophiolites, metavolcanites, metasedimentary units and marbles are in high pressure-lower temperature metamorphism. The basement unit rocks are overlain by an angular disconformity with Upper Jurassic-Lower Cretaceous aged (Berriasian) massive and fosilliferous micritic limestones; named as Ferhatkaya formation. Middle Eocene aged (Lutetian) Çekerek formation overlies the Ferhatkaya formation with the angular disconformity which formed by two members such as Kozluca and Kuzalan limestones. Kozluca member is consist of fosilliferous and conglomeratic sandstones, fosilliferous and sandy limestones, siltstones, claystones and marnes. This unit is overlain by Tozardı complex with overthrusts. Kuzalan member is the upper unit of the Çekerek formation, which formed by fosilliferous limestones and overlain by the Ferhatkaya formation with thrust faults. Upper Mio-Pliocene aged Çerkeş formation conglomerates overlie the older stratigraphic units with the angular disconformity and Quaternary alluviums.V The tectonic deformation style of the study area is controlled by the thrust system between basement and cover rock units. Permo-Triassic aged Tozanli complex and Upper Jurassic-Lower Cretaceous (Beriasian) aged Ferhatkaya formation overthrust the Middle Eocene (Lutetian) aged sequences with NNW to SSE trending compressional system. Middle Eocene and/or post Eocene deformation is represented by ENE-WSW directed fold axis and thrust faults.