Kadınlardaki vokal kord nodülünün strese, ses parametresine, yaşam kalitesine etkisi
Impact of vocal cord nodule to stress, voice parameter, life quality on women
- Tez No: 629483
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT, PROF. DR. NURULLAH SERDAR AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Vokal kord nodülü sesin aşırı ve yanlış kullanımı ile ortaya çıkan kuvvetli titreşimlerin etkisi ile oluşan bir hiperfonksiyonel disfonidir (Kaya, 2002). Larinks yapısındaki anatomik farklılıkların yanı sıra endokrin sistemindeki farklılıklar, fizyolojik ve davranışsal farklılıklar erkeklere kıyasla kadınlarda ses bozukluğu problemlerinin daha sık görülmesine neden olan faktörlerdir (Hunter, Smith, & Tanner, 2011). Bu çalışmanın amacı kadınlardaki vokal kord nodülü ile stres, ses parametresi, ses ile ilgili yaşam kalitesi, yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Foniatri Laboratuvarında Ağustos 2019- Ocak 2020 tarihleri arasında vokal kord nodülü olan 30 kadın hasta ve benzer demografik özelliklerini karşılayan herhangi bir ses bozukluğu bulunmayan 30 kadın sağlıklı kontrol grubu ile gerçekleştirildi. Katılımcılar kulak burun boğaz hekimi tarafından muayene edildi. Katılımcılara demografik bilgiler, genel sağlık ve vokal sağlık durumu ile ilgili Olgu Rapor Formu ve Ses Handikap Endeksi-10 (SHE-10), Sesle İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği (SİYKÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) doldurtuldu. Alınan ses kayıtlarının analizinde MultiDimensional Voice Program (MDVP Advanced for Multispeeech, Kay Elemetrics®) kullanıldı. Tüm verilerin istatistiksel analizleri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) software version 17 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Vocal cord nodule is a hyper functional dysphonia occurred with powerful vibration and is caused by misuse and over usageof the voice (Kaya, 2002). Differences in endocrine systems, anatomical differences in larynx and differences in behavioural and physiological bases are the factors, which cause the fact that this phenomenon is seen more in woman than man (Hunter, Smith & Tanner, 2011). The objective of this study is to evaluate the relation between the life quality, voice parameter and stress between vocal cord nodule. Material and Methods: This study was conducted with a control group consisting of 30 healthy women who has no disorder in voice and a group consisting of 30 female patients who has vocal cord nodule and experiencing aphonia and referred to University of Ege Medical Faculty, Otorhinolaryngology, Phoniatry Laboratory between August 2019- January 2020. Both groups were demographically similar. Participants were examined by Otorhinolaryngology physicians. Participants were also examined by Otorhinolaryngology physicians. Participants were also obliged to fill these forms: Case Report Form and Voice Handicap Index- 10 (VHI-10), Voice- Related Quality of Life (V-RQOL), Perceive Stress Scale (PSS), Appraisal of Stressful Situations (ASS), The World Health Organization Quality of Life- Bref (WHOQOL-BREF). Multi- Dimesional Voice Program (MDVP Advanced for Multispeech, Kay Elemetrics®) was used in the analysis of voice records. Statistical analysis of all the data was conducted by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) software version 17.