Arapça öğretiminde harf-i cerler, kullanım alanları ve Türkçede ismin halleri -karşıtsal çözümleme-
Prepositions in teaching Arabic, their places in use and cases in Turkish -a contrastive analysis-
  1. Tez No: 159417
  2. Yazar: BETÜL CAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CİHANER AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu çalışmada karşıtsal çözümleme yönteminin güçlü görüşünden hareketle Arapçada harf-i çerler ile Türkçede ismin halleri açıklanarak karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan karşıtsal çözümleme sonucunda iki dilin bu konudaki benzerlik ve farklılıkları tespit edilerek güçlük sıra düzenlemesine göre Arapçamn harf-i çerlerinin öğreniminde karşılaşılması muhtemel güçlükler üzerinde durulmuş ve bu güçlüklere çözüm önerileri getirilmiştir. Böylelikle anadili Türkçe olan öğrencilerin Arap dilindeki harf-i cer öğreniminin kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Arapçada yer alan harf-i çerler şunlardır: Türkçede ismin halleri adı verilen durumlar ile ekleri ise şu şekildedir: Yalın Hal (Nominative) Belirtme Hali (Accussative): -i Yönelme Hali (Dative): -e Kalma Hali (Locative): -de Çıkma Hali (Ablative): -den Tamlayan Hali (Genitive): -in Araçlı Hal (Instrumental): -le Eşitlik Hali (Equative): -ce Yön Gösterme Hali (Directive): -e doğru, -e kadar, -re Bezenme Hali (Munitive): -li Giderme Hali (Privative): -siz11 Öğrencinin, ana diliyle amaç dil arasında benzerlik gösteren hususları daha çabuk öğreneceği, farklılıkları öğrenmede ise güçlük çekeceği görüşünden yola çıkılarak; Türkçede ismin hal eklerini karşılayan harf-i çerler tespit edilmiş, daha sonra karşılamayan durumlara dikkat çekilmiştir. Farklı kullanımların neden olacağı güçlükler ortaya konarak öğrencinin kuralları tam olarak kavraması ve bol alıştırma yaparak öğrendiklerini pekiştirmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, prepositions in Arabic and cases in Turkish are explained and compared depending on the strong version of contrastive analysis. As a result of the analysis, similarities and differences between the two languages are presented. In addition to this, possible difficulties in learning prepositions of Arabic are handled in hierarchy of difficulty and solutions are offered to overcome them. Thus, it is aimed to simplify learning prepositions of Arabic for Turkish native speakers. Here are the prepositions in Arabic: Here are the cases in Turkish and suffixes of them: Nominative case : (no suffix) Accusative case : -i Dative case : -e Locative case : -de Ablative case : -den Genitive case (in the annexation) : -in Instrumental case : -le Equative case : -ce Directive case : -e doğru, -e kadar, -re Munitive case : -li Privative case : -sizIV The prepositions of Arabic that compare cases in Turkish are determined basing on the version learning easily ways of similarity between the native language and the foreign language, besides learning difficulty ways of differences between two languages. In the next stage the prepositions of Arabic that don't compare cases in Turkish were underlined. It is presented difficulties bring about different uses. It is suggested students to learn grammar rules exactly and practise.