Bilişimsel imgeler/Gösterge dizgeler
Informatinal images/Denotational systems
- Tez No: 100360
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Öteden beri Plastik Sanatlar alanında 'simge', 'sembol', 'alegori' kavramlarıyla analiz edilebilen sanat yapıtları, günümüzde göstergebilim ışığında irdelenebilmekte ve yeni bir çözümleme alanı belirmektedir. Bunun temel sebebi ise sanatın, özellikle modern sonrası felsefesi ve teknolojik verileri ekseninde dahil olduğu alandır. Nitekim, Kavramsal Sanat ile nesne-düşünce arasındaki ilişkilerden türeyen anlamsal dizgelere ya da metinsel çözümlemelere yönelen göstergebilim, elektronik medyaların gelişimiyle ortaya çıkan Video Sanatı ürünlerinin çözümlenmesinde de alternatif bir metod olarak görünmektedir. Bu çalışmada, 20. yüzyılın başından günümüze dek, sanat yapıtlarının göstergesel temellerini oluşturan düşünsel, psikolojik ve estetik kaygılar dile getirilmeye çalışıldı. Günümüzdeki sanat yapıtlarını okurken, hangi kodlardan yola çıkılabileceği üzerine bir yöntem araştırması denendi. Buradaki temel amaç; teknolojinin sunduğu üretim biçimleriyle, farklı bir gerçekliğe yönelen sanatsal arayışların, göstergesel niteliklerinin belirginleşmesini sağlamaktı. Bu bağlamda; bilişimsel alanda varolan ve günümüzün iletişimsel yapısından söküp alınan; yazı, biçim ve imajlar, resimlerdeki görsel işleyişi ve eklektik yapıyı da belirlemiş ve bu görselliğin doğası, resimsel yüzeylerde irdelenmeye çalışılmıştır. Plastik sanat yapıtlarının çözümlenmesinde, kaypak bir zemin üzerinde duruyor görünmesine rağmen göstergebilim; bu alanda, dilin eklemli göstergeler sisteminden farklı bir dizgeye sahiptir. Bu basit bir kodlama ya da şifre çözümünden ziyade, göstergelerin türetildiği koşulların irdelenmesi ve buradaki sanatsal endişelerin açımlanması sayesinde gerçekleşmektedir. Bu bakımdan; 'Kavramsal Sanat'ta ve Postmodernist yapıtlarda, dilin nesnel evrenin açıklanmasına ilişkin kavramsal temellerinden hareket eden: Beuys, Kosuth, Darboven; görüntü ve ses düzeneklerim şaşırtıcı bir bütünlükte kullanan Paik, Nauman, ikam, Yalter ve bazı video sanatçıları; bedensel olanın kaydedilmesine ilişkin çalışmalarıyla: Pollock, Klein, Campus, Rinke; kitle iletişim araçlarının yaşamımıza soktuğu bir çok imgeyi sorgulayan Rauschenberg, Johns, Lichtenstein, Wesselmann ve özellikle mekanik çoğaltım ve aymlaşma sürecinin yergisini yaptığı çalışmalarıyla Andy Warhol, göstergeselin açıklanmasında önemli çıkış yollan olmuşlardır. Böylece, gerek görüntüsel göstergelerin ve gerekse dilsel olanın plastik sanatlara dahil oluşuyla ortaya çıkan kavrama ve anlamlandırma süreçlerinin, günümüzde bilişimsel dönemin sunduğu imajların çözümlenmesinde etkin bir rol oynadığı ve göstergebilimin, günümüzdeki yapıtları yorumlamakta, yeni bir metod olarak belirdiği noktasınaulaşılabilmiştir. Bu metod; tez kapsamında irdelenen 'Bilişimsel İmgeler'in, belirli bir görsel düzenle/işleyişle ele alınmasını ve yeni anlamsal dizgeler oluşturularak deşifre edilmesini sağlamıştır. Video ve televizyon teknolojisinin verileri, elektronik görüntünün doğasına ilişkin kimi görme biçimleri, montaj -kadrajlama teknikleri ve eşzamanlılık niteliği üzerinde durularak çalışmaların düşünsel temelleri açımlanmaya çalışıldı. Gösterge kavramı; Saussere, Barthes ve Eco gibi önemli kuramcıların görüşleri ışığında ele alınırken. Baudrillard, Derrida, Jameson ve Lacan gibi Postmodernist kuramcıların düşünceleriyle Postmodern dönemin göstergeye bakış açısı da irdelendi. Böylece; özellikle 1960 sonrası sanatında varolan 'Kitsch', 'Simulasyon', 'Pastiche' ve 'Şizofrenikleşme' kavranılan üzerinde durularak, günümüz sanat yapıtlanndaki karmaşık göstergesel işleyişin yapısı belirlenmeye çalışıldı. Modern ve sonrası dönemin plastik sunumlarında beliren estetik ölçütler ve 20.yüzyıldaki sanatsal ürünlerin yapıçözümsel analizi üzerinde duruldu. 'Rastlantısal' ve 'Kurgusal' yapıların çözümlenmesi ve yapıtların okunmasında beliren kimi görsel stratejiler belirginleştirilmeye çalışıldı. Arnheim'm görüşleri bağlamında, Mondrian ve Kandinsky'nin resimsel anlayışları irdelendi. Bu; çalışmalarda ele alman; spontan ve kurgusal niteliklerin dile getirilmesi için önemliydi. Böylece, resimlerin konstrüksiyonuna ilişkin önemli ölçütler elde edildi: Mekan, zaman, espas... İlk aşamada ele alman resimlerin konstrüktif niteliğini oluşturan 'Overall' kavramı üzerinde durularak, bu yönde yapıt veren sanatçıların yaklaşımları irdelendi. Çalışmaların ikinci evresinde; fotoğrafik imgelerin, plastik yüzeyle ilişkisi üzerine kimi denemeler yapıldı. 'Bilişimsel İmgeler' olarak nitelendirilen ve bildirişim kapasitesi yüksek 'imajlar', göstergesel bir dizge sistemi aracılığıyla sorgulandı. Dizgeleri oluşturan her türlü göstergesel unsur, farklı bileşkelerde bir araya getirilerek eklektik bir yapı oluşturuldu. Yazı (harf), rakam, fotoğraf gibi iletişimsel öğelere, plastik arayışlarda etken bir işlev yüklenirken, aynı zamanda bu öğelerin oluşturduğu anlamsal dizgeler ve çağrışımsal değerler üzerinde duruldu. T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MĞRKEZl
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Since before, the art pieces which can be analysed with the sign, symbol and allegory concepts in the plastical arts area, today, have being examined in the guidance of the semiology and a new analysing area have appeared. As the reason for this; it is the area, which arts including the philosophy of Postmodernism and technological data. As a matter of fact that semiology inclines the textual analyses and the denotation systems that originated from the relationship between object and concept with the Conceptual Art, also seems to be an alternative method in the analyzation of the Video Art products which are been released with improvement of the electronical media. In this thesis statement; It is the aim to explain the esthetical, conceptual and psychological concerns that bases the semiology in the art works since the beginning of the 20th century till today. It's been experienced about methodical investigation of the codes when we reading the contemporary art works. The main aim is to maintain the clearance of the semiological qualities in the artistic exploration that inclines to different reality with the presentation of the new production forms of the technology. In this aspect; the calligraphy, forms and the images which are been released from the communicational world of today and existed in the 'Informational Area', determined the visual arrangements and eclectical structures on the paintings and the nature of this visuality is also been tried to analyse on the painterly surfaces. Although, it seems unreliable in analysing of plastical arts, semiology in this area, has a different system from the articulated semiological system of the language. This has been realised with thanks to exploration of the artistic concerns and analysed of the conditions that the semiotics are released from, in contrast to simple coding methods. Thus, in the Conceptual Art and the Post-modern works by moving from the conceptual bases of the explanation of the language's objective world: Beuys, Kosuth, Darboven; by using arrangement of the images and sounds in the amazing combination: Paik, Nauman, Ikam, Yalter and some of other video artists; by recording the gestures of the body: Pollock, Klein, Campus, Rinke; by interrogating several images, has been manipulated by mass media: Rauschenberg, Johns, Lichtenstein, Wesselman and especially Andy Warhol who criticised the mechanical reproduction and copying processes are the important origination of the semiotics.IV Thus; today, the semiology has been an intensive factor on the analysing and interpreting the images which have been presented by the informational era that is included in plastical arts by the process of understanding and making sense in both imaginative and grammatical semiology. The method maintains to interpret and create the new comprehensive systems of the informational images which are analysed in this thesis statement by a determined images process. Outputs of the television and video technologies, ways of seeing which are concerning the nature of the electronic imagery, screening and mounting techniques and the qualities of the simultaneity have been contemplated and tried to explain the conceptual basis of the art works. The concept of the semiotic is interpreted with the most prominent philosophers: Saussere, Barthes and Eco, on the other hand, the aspects of the Post-modern era in semiology examined with the ideas of the Post-modern philosophers like; Baudrillard, Derrida. Jameson and Lacan. Hence; especially 'Kitsch', 'Simulation', 'Pastiche' and 'Schizophrenism' concepts are emphasised and the structure of complex simulation processes in today's art works are tried to be determined. The esthetical criterions that are appeared in plastical displays of Modern and the Post modern Art and the structural analysing of the art works in 20th century are investigated. Decoding the 'Coincident' and 'Fictional' arrangements and the imagination strategies that are appeared in these art works have been tried to verify. The painterly perceptions of Mondrian and Kandinsky are examined by the means of Arnheim's ideas. It was important to explain the spontaneous and fictional that is explored in these works. Therefore; important criterions emphasised upon the constructions of the paintings: Space, time and dimensions... In the first level the 'Overall' concept of these paintings are determined and the artists whose tendency in this direction is examined. In the second level of the works; some experimental attempts on the relations between the plastical surfaces and the photographic images have been practised. The images which are modified as 'Informatic' and their high communicational capacity are investigated by semiotical denotations systems. All kinds of semiotical components and eclectical structures are revealed and composed in the different combinations. Having an active process with the communicational components like calligraphy (letter), numeral figures and photos in plastical exploration, semantic denotations which is comprised with these components and imaginative data are emphasised.