Patates tarımında yağmurlama ve damla sulama sistemleri ekonomik yönden karşılaştırılması
Economical comparison of sprinkler and drip irrigation systems for potato cultivation
  1. Tez No: 150038
  2. Yazar: NURDAN SEVİNÇ ÖZDÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİH SERENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PATATES TARIMINDA YAĞMURLAMA VE DAMLA SULAMA SİSTEMLERİNİN EKONOMİK YÖNDEN KARŞILAŞTIRILMASI Nurdan Sevinç ÖZDÜZEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. M. Fatih SELENAY Bu çalışmada, Nevşehir Derinkuyu yöresinde patates tanmı yapılan farklı büyüklükteki tarım işletmelerinde, yağmurlama ve damla sulama yöntemlerinin uygulanması koşullarında, birim alana düşen sistem debisi, sulama suyu gereksinimi ve farklı sistem maliyet unsurları karşılaştınlmıştır. Bu amaçla, patates tanmı yapılan bu işletmelerin toprak özellikleri saptanmış, patates bitkisi su tüketimleri ve sulama suyu gereksinimleri hesaplanmış, sulama sistemleri planlanmış, sistem debileri belirlenmiş, sistem unsurları boyutlandınlmış ve 2002 yılı fiyatlarına göre proje keşif bedelleri hazırlanmıştır. Ekonomik analiz yapılarak, her sistem için, tesis masrafı, yatırım masrafı, yıllık sabit masraf, enerji masrafı, bakım- onanm masraû, sulama işçiliği masrafi ve toplam masraf değerleri elde edilmiştir. Sonuçta, mevsimlik toplam sulama suyu gereksinimi, yağmurlama sulama yöntemi için 893.0 mm/mevsim, damla sulama yöntemi için ise 639.7 mm/mevsim biçiminde saptanmıştır. Sistem debileri, yağmurlama ve damla sulama yöntemlerinde, sırasıyla, 2.4 L/s-16.8 L/s ve 4.8 L/s-10.0 L/s arasında bulunmuştur. Birim alana düşen yatırım masrafları yağmurlama sulamada 221.6-924.5x1 06 TL/da ve damla sulamada 765.6- 1850.0x10* TL/da arasında değişmiş, damla sulamada, yağmurlama sulamaya oranla, 2.0-3.5 kan daha yüksek olmuştur. Bunun yanında, birim alana düşen yatırım masrafları işletme büyüklüğü arttıkça azalma göstermiştir. Konu yıllık masraflar açısından ele alındığında, benzer azalma yıllık sabit masraflar, bakım onarım masrafları, sulama işçiliği masrafları ve yıllık toplam masrafları için de söz konusu olmuştur. Damla sulamada enerji masrafları, yağmurlama sulamaya oranla % 26 kadar daha düşük bulunmuştur. Yine sulama işçiliği masrafları ve toplani işletme masrafları da damla sulamada daha düşük düzeydedir. Ancak, yatırım masrafları ve buna bağlı olarak yıllık sjbit masraflar damla sulamada çok daha yüksek düzeyde olduğu için yıllık toplam masraflar damla sulamada, yağmurlama sulamaya oranla, 1.7-2.0 katı kadar yüksek olmuştur. Sonuçta, özellikle su kaynaklarının kısıtlı olduğu yörede, damla sulama yönteminin ancak 90 da'm üzerindeki tanm işletmelerinde, yağmurlama sulamaya oranla, daha ekonomik olacağı saptanmıştır. 2004, 57 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Patates, yağmurlama sulama yöntemi, damla sulama yöntemi, sulama sistemi, sistem debisi, sistem maliyeti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis ECONOMICAL COMPARISON OF SPRINKLER AND DRIP IRRIGATION SYSTEMS FOR POTATO CULTIVATION Nurdan Sevinç ÖZDÜZEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor Prof.Dr. M.Fatih SELENAY In this study, system capacity per unit area, irrigation water requirements, and different cost elements of the irrigation system were compaired in four agricultural farm sizes in which potatos were cultivated under sprinkler and drip irrigation methods in Derinkuyu district of Nevşehir. For this purpose, soil characteristics in those farms were analized, evapotranspration and irrigation water requirements of potatao were calculated, irrigation systems were planned, system capacities were determined, system components were designed, and project estimated costs were obtained according to prices of the year 2002. For each systems, different system cost elements such as establishment, investment, fixed, energy maintenance, irrigation labour and also annual total costs were found by doing economical analizes. As a result, seasonal irrigational water requirements were found as 893.0 mm for sprinkler and 639.7 mm water drip irrigation methods. System capacities changed between 2.4 and 16.8 IVs for sprinkler and between 4.8 and 10.0 L/s for drip irrigation. Investment costs per unit area were determined 221.6- 924.5x10* TL/da and 765.6-1 850.8x106 TL/da for sprinkler and drip irrigation, respectively, and investment costs were higher 2-3.5 times for drip irrigation. In addition, investment costs per unit area lower when farm sizes were larger. When annual costs were considered, similar lowering was accured for fixed, maintenance, irrigation labour, and total costs per unit area. Although annual total costs were higher, energy, irrigation labour and total operational costs were lower in drip irrigation comparison with sprinkler irrigation. Drip irrigation was found more economical than sprinkler irrigation for only up to 90 da farm size in the study area which water resources were particullarly limited. 2004, 57 pages Key Words : Potato, sprinkler irrigation method, drip irrigation method, irrigation system, system capacity, system cost.