Çankırı yakın civarı bayındır formasyonu evaporitlerinin sedimantolojik incelenmesi
Sedimantological investigation of evaporite of bayındır formation in the vicinity of Çankırı
  1. Tez No: 150065
  2. Yazar: YASEMİN KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇANKIRI YAKIN CİVARI BAYINDIR FORMASYONU EVAPORİTLERÎNİN SEDÎMANTOLOJİK İNCELENMESİ Yasemin KIRAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Baki VAROL Çankırı-Çorum Havzası 15000 km2 lik alanı ve 10 km lik istif kalınlığı ile İç Anadolu'nun Tersiyer'deki en büyük depolanma bölgesi olup Orta-Geç Eosen'e kadar denizel ve gölsel, sonrasında gölsel tortullar ile dolmuştur. Bu çalışmada Çankırı yakın civarı Bayındır Formasyonu evaporitlerinin sedimantolojik özellikleri sunulmuştur. Orta Anadolu'daki Çankırı-Çorum Havzası Geç Miyosen gölsel çökelleri, evaporitik ve evaporitik olmayan istiflere sahiptir. Bu tortullar mevsimsel yada iklimsel değişimleri yansıtan palustrine koşulların geçici dönemlerde geliştiği evaporitik bir gölde depolanmıştır. Bu istifte sülfatlar (laminalı ve tabakalı jipsler), karbonatlar (kireçtaşları) ve silisliklastikler (kırmızı tabakalar, çamurtaşları) yeralmaktadır. 2004, 49 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Tersiyer Çankırı-Çorum Havzası, sedimantoloji, Bayındır Formasyonu, evaporit, jips.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis SEDIMENTOLOGICAL INVESTIGATION OF EVAPORITE OF BAYINDIR FORMATION IN THE VICINITY OF ÇANKIRI Yasemin KIRAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Baki VAROL J- The Tertiary Çankırı-Çorum Basin with area of 1 5000 km square and with infill of 10 km thick is the biggest depositional depression of Central Anatolia. The sedimantary record display that it was in marine-lacustrine characteristics up to middle-late Eocene and than it turned into a lacustrine environment. The purpose of this study is to present sedimentological characteristics of evaporite of Bayındır Formation in the vicinity of Çankırı. The Late Miocene lacustrine sediments of the Çankırı-Çorum Basin in Central Anatolia, have both evaporitic and non-evaporitic successions. These sediments were deposited in an evaporitic lake had temporary episoides of palustrine conditions in response to seasonal or climatic changes. The successions show different facies such as sulfates (laminated and bedded gypsum), carbonates (limestones) and siliciclastics (red beds, mudstones). 2004, 49 pages Key Words : Tertiary Çankırı-Çorum Basin, sedimentology, Bayındır Formation, evaporite, gypsum. ii