Çavuşçayı havzası batısının (Sungurlu) hidrojeni incelemesi
Hydrogeological investigation west of the Çavuşçayı (Sungurlu) basin
  1. Tez No: 150068
  2. Yazar: TURGUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇAVUŞÇAYI HAVZASI BATISININ (SUNGURLU) HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ Turgut YILDIRIM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mehmet ÇELİK inceleme alanındaki birimler, pompalama deney sonuçlan, litolojik ve yapısal özellikleri dikkate alınarak geçirimsiz, yan geçirimli ve geçirindi olarak sınıflandırılmıştır. Oligosen yaşlı İncik Formasyonu yan geçirimli, Miyosen yaşlı Bayındır Formasyonu geçirimsiz ve Kuvaterner yaşlı alüvyon ise geçirimli olarak haritalanmıştır. Yeraltı sularındaki baskm iyonlar, SO4“2, Na+ ve CT dür. Yeraltı sulan, Mg+2-S04-2, Ca+2- SO4”2, Na+-S04“2 ve Na+-Cl”hidrokimyasal fosyesindedir. Yeraltı sulan kurak ve yağışlı dönemlerde dolomit, yağışlı dönemde aragonit ve kalsit mineraline doygundur. Mansab kesimindeki yeraltı sulan ise jips mineraline doygundur. Çakıltaşı, kumtaşı, çamurtaşı ardalanmasmdan oluşan İncik Formasyonu'nun görüldüğü membadaki yeraltı suyunun kalitesi, jipsli birimlerden oluşan Baymdır Formasyonu'nun görüldüğü mansab kesiminden daha iyidir.' Yeraltı sularının kimyasal özelliklerinin genel olarak mevsimlere göre değişim göstermediği söylenebilir. inceleme alanındaki yeraltı sularının elektriksel iletkenliği membadan mansaba doğru, 1818-16010 uS/cm, toplam çözünmüş iyon miktan ise 38,55-401,94 mek/1 arasında değişmektedir. Genel olarak yeraltı suyundaki elektriksel iletkenlik litolojiye bağlı olarak düşey yönde artmaktadır. 2004, 101 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Sungurlu, Çavuşçayı Havzası, bidrokimya, yeraltı suyu tuzluluğu, jips.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc Thesis HYDROGEOLOGIGAL INVESTIGATION WEST OF THE ÇAVUŞÇA Yi (SUNGURLU) BASIN Turgut YILDIRIM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Mehmet ÇELİK Formations in the study area were classified as permeable, semipermeable and impermeable according to results of pumping test, lithological and structural properties. İncik Formation of Oligocene age as semipermeable, Bayındır Formation of Miocene age as impermeable and Alluvium of Quaternary as permeable are drawn. Major ions of ground water are S04“2, Na+ and CI”. Hydrochemical facieses of the ground water are Mg+2-S04-2, Ca+2-S04"2, Na+-S04-2 and Na+-Cl\ The ground water is saturated with dolomite mineral in dry and wet period, saturated with aragonite and calcite minerals in wet period. The ground water is saturated with gypsum mineral at downstream. Quality of the ground water that is seen on İncik Formation which is composed of conglomerate, sandstone and mudstone alternation at upstream is better than the ground water quality of downstream that is seen on Bayındır Formation which is composed of gypsum. Chemical properties of the ground water generally don't change according to seasons. In the study area, electrical conductivity of the ground water changes between 1818 and 16010 uS/cm and total dissolved ion changes between 38,55 and 401,94 meq/I from upstream to downstream. Electrical conductivity of the ground water generally increase at vertical direction according to lithology. 2004, 101 pages KEY WORDS: Sungurlu,Çavuşçayı Basin, hydrochemistry, salinity of groundwater, gypsum.