Yapısal düzensizliklerin çok katlı yapıların deprem davranışına etkisi
Effect of structural irregularities to earthquake response of multi-story buildings
  1. Tez No: 150116
  2. Yazar: MEHMET AKBALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF CALAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAPISAL DÜZENSİZLİKLERİN ÇOK KATLI YAPILARIN DEPREM DAVRANIŞINA ETKİSİ Mehmet AKBALIK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2004, Sayfa: 134 Türkiye deprem yönetmeliğinde, deprem etkileri“Eşdeğer Statik Yükler”i!c temsil edilmekledir. Ancak, Türkiye deprem yönetmeliğinde, eşdeğer statik yüklemenin her tür yapı için güvenilir olmadığı varsayılmış ve özellikle standart olmayan, yani çeşitli türden düzensizlikleri olan yapılar için“Dinamik Hesap”zorunluluğu öngörülmüştür. Bu çalışmada, planda ve düşey doğrultuda çeşitli yapısal düzensizlikler ele alınarak Deprem Yönetmeliğinin sözkontısu düzensizlikler ile ilgili getirdiği önlem ve yaptırımlar irdelenmiş hesap yönteminin seçiminde belirleyici olan burulma ve rijitiik düzensizliği katsayılarının değişimi yumuşak kat durumu olan yapılar için incelenmiştir. Planda ve düşey doğrultuda çeşitli yapısal düzensizliklere sahip seçilen çok katlı yapıların, önce Eşdeğer Statik Yöntem ile daha sonra da Mod Birleştirme yöntemi ile çözümleri yapılmıştır. Her iki yöntemin çözümlerinden elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak, Eşdeğer Statik Yöntemin güvenirliği araştırılmıştır. Anahtar Sözcükler.-Yapısal Düzensizlikler, Deprem Tasarımı, Çok Katlı Yapı, Deprem Yönetmeliği, Eşdeğer Statik Yükleme, Mod Birleştirme Yöntemi. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF STRUCTURAL IRREGULARITIES TO EARTHQUAKE BEHAVIOUR OF MULTI - STORY BUILDINGS Mehmet AKBALIK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering 2004, Pages: 134 In Turkish seismic regulation, earthquake effects are represented by“Equivalent Static Loading”. However, in Turkish seismic regulation, it has been assumed that, especially for non standard buildings, i.e. for buildings with various irregularities, equivalent static loading is not reliable and“Dynamic Analysis”should be applied. In this study, the rules of Turkish seismic regulation about the various irregularities in plan and vertical direction are discussed. The variations of torsional and rigidity irregularity coefficients are also studied for soft story cases of multi-story buildings. The selected buildings which have various irregularities in plan and vertical direction are analysed, first by using“Equivalent Static Loading”and then“Modal Superposition”. Credibility of Equivalent Static Loading is investigated with comparison of the results obtained from two methods. Keywords : Structural Irregularities, Earthquake Resistant Design, Multi-Story Buildings, Earthquake Regulation, Equivalent Static Loading, Modal Superposition Method. XVI