Isı etkilerine maruz değişik katkı malzemesi ve boyutlarına sahip betonların ani ve yavaş soğumaya karşı davranışının incelenmesi
Examinining the behaviour of concretes subjected to thermal effects against sudden and slow cooling and containing different types of addmixtures and dimensions
- Tez No: 150115
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ISI ETKİLERİNE MARUZ DEĞİŞİK KATKI MALZEMESİ VE BOYUTLARINA SAHİP BETONLARIN ANİ VE YAVAŞ SOĞUMAYA KARŞI DAVRANIŞININ İNCELENMESİ Bedrettin BİNBAY Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2004, Sayfa 37 Yüksek sıcaklıklara maruz kalan betonarme yapıların sağlamlığı önemli oranda betonun mekanik özelliklerinin etkilenme derecesine bağlı olmaktadır. Bu durum sıcaklığın derecesine, yapının bu sıcaklığa bağlı kalma süresine ve ısınma ve soğuma hızlarına göre değişmekte ve beton iç yapısında oluşan fiziksel ve kimyasal değişimler önemli dayanım kayıplarına neden olabilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar betonu oluşturan harç ve agrega fazlarının fiziksel ve kimyasal yapılarının özellikle 300 °C den sonra ciddi değişimlere uğradığını ve bunun mekanik özelliklerde düşüşlere neden olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan son zamanlarda yapılan çalışmalar 300 °C'nin altındaki sıcaklıklara maruz kalan betonlarda kimyasal değişimler başlamamakla birlikte agrega ile çimento hamuru fazlan arasında termal uyumsuzluk nedeniyle arayüzey hasarları meydana gelebileceğini ve bunun sonucu yapışma dayanımı kaybının betonda basınç ve çekme dayanımlarında azalmalara neden olabileceğini göstermekîedir.Değişik katkı malzemesi kullanımı meydana gelecek yapışma dayanımı kaybının, basınç ve çekme dayanımlarındaki azalmaların oranlarını etkilemektedir. Bu çalışmada dört tür agrega kullanılmıştır. Katkı malzemesi olarak silis dumanı kullanılarak betonun yüksek sıcaklıklardaki mekanik özellikleri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Katkı malzemeleri. Isıtılmış beton, Soğutulmuş beton, Beton dayanımı. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EXAMININING THE BEHAVIOUR OF CONCRETES SUBJECTED TO THERMAL EFFECTS AGAINST SUDDEN AND SLOW COOLING AND CONTAINING DIFFERENT TYPES OF ADDMIXTURES AND DIMENSIONS Bedrettin BİNBAY Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Civil Engineering 2004, Page 37 The firmness of the concrete buildings that are exposed to high temperatures are crucially dependent on the vulnerability of the concrete's mechanical properties vis-â-vis the high temperatures. This situation may depict changes according to the duration that the building is exposed to temperature and to the pace of getting warm or cold. And resultant chemical and physical changes might lead to important resistance losses consequently. The studies conducted in this area have shown that plaster and agrega phases that form the concrete have shown that they significantly changed especially after 300 °C and this led to mechanical losses. On the other hand, recent studies have also shown that the concrete that is exposed to temperatures lower than 300 °C - although chemical changes are not initiated - the disharmony between the agrega and cement paste could lead to interface damages and therefore to sticking resistance loss as well as drawing resistance reduction. Usage of different additional material also affects the sticking resistance loss rates and the rates with respect to pressure and drawing resistance reductions. In this study, four kind of agrega is used. The mechanical properties of concrete is researched at high temperatures with using silica as an additional material. Keyword: Addmixtures,, Heating concrete, Cooling concrete, Concrete strength. VIII