Taşıyıcı sistemde burulma düzensizlikleri ve mimari tasarımda yapılan hataların incelenmesi
Torsional irregularities in structural systems and the investigation of the wrong architectural design
  1. Tez No: 168467
  2. Yazar: ELİF ITIR PALAOĞLU KIZILCIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Yapılan incelemelerde depremler sırasında, daha yapısal tasarım sürecinin başında mimari tasarımda yapılan hatalar, yanlış geometri seçimleri, estetik ve görünüş kaygılan nedeniyle yapılan hatalı düzenlemeler sonucu oluşan taşıyıcı sistem düzensizliklerinden dolayı pek çok hasarın meydana geldiği görülmüştür. Bu amaçla deprem riski olan ülkelerin deprem yönetmeliklerinde düzensiz yapılar için özel şartlar getirilmiştir. Bu çalışmada, deprem yüklerinin yapılar üzerindeki etkisi hakkında bilgiler verilmiş, depreme dayanıklı yapı tasarımı, mimari ve taşıyıcı sistem düzenlemesi başlıkları altında açıklanmıştır. Yapılarda düzensizlik oluşturan durumlar ve bunların yapı davranışı üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Çeşitli ülkelerin deprem yönetmelikleri incelenmiş ve bu ülkelerin taşıyıcı sistem düzensizliklerine bakışı ve düzensiz yapılara karşı aldığı önlemler incelenmiştir. A2 ve A3 türü düzensizlik durumu içeren, boşluk alanları toplamının kat brüt alanına oranı 0,18 - 0,374 - 0,545 olan 8 katlı üç farklı yapının Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemine göre analizleri yapılmış ve yapıların döşemelerinin kendi düzlemleri içinde üzerlerine gelen deprem kuvvetlerini düşey taşıyıcı elemanlara güvenle aktarabildiği görülmüştür. Ancak üç sistemde de, idestatik 99 programıyla yapılan analizler sonucu, bina üst katlarındaki yük oluşturan elemanlar zemin katta geniş açıklıklar oluşturabilmek amacıyla devam ettirilmediği için B2 türü ( Yumuşak - zayıf kat ) düzensizlik durumu ayrıca boşluk oram diğer örneklere göre fazla olan yapıda Al türü ( Burulma düzensizliği ) düzensizlik durumu tespit edilmiştir. Daha sonra yapılan örneklerde ilk üç örnekteki yapı sistemleri aynen alınarak analizler 6 ve 4 katlı yapılar için tekrarlanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Düzensiz yapılar, mimari tasarım, taşıyıcı sistem seçimi, döşeme süreksizlikleri, planda çıkıntılar, eksantrisite. XV11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the research realized during the major earthquake, it has been seen that numerious damages have occured because of the load resisting system irregularities which are the results of the wrong architectural design, faulty geometry selection and the reasons of the aesthetic and appearance anxiety that have been made in the first part of structure design. For this purpose, special conditions for irregular structures in earthquake regulations have been put into use for those countries in which there is earthquake risk. In this study, the effects of lateral forces on structures are resumed, it is explained by the headlines of seismic resisting structure design, architectural and lateral force resisting system regulation. The situations causing structural irregularities in structures and their effects on structure behaviour are explained. The Earthquake Code of Turkey 1997 and the earthquake regulations of world countries are studied from the point of view on load resisting system irregularities of these countries, and their regulations against irregular structures are resumed. In order to investigate the effects of torsion on structure behaviour, different typed irregular structural systems -they are typical 8-storey and ratios of total blank areas in their slabs to total flat areas: 0,18 - 0,374 - 0,545- are statically and dynamically analysed by using same data and the results are evaluated. Additionally, stresses that occur in the diaphram because of the earthquake forces are checked. In this thesis, İdestatic 99 -one of the Civil Engineering software in Türkiye- is used to analyse irregular structural systems. It is seen that blank areas which are on the downstairs of buildings for create large distances caused to the type of irregularity B2. Analysis of systems are repeated for typical 6 and 4 storey buildings by using same data and results are checked. Keywords : Irregular structures, architectural design, selection of lateral force resisting system, slab discontinuities, protections in plan, eccentricity. XVlll