Hidrotalsit benzeri killerin siyanürlü atık su arıtımında kullanılabilirliği
Treatment ability of hydrotalcite like compound with cyanide waste water
  1. Tez No: 150221
  2. Yazar: SİBEL CERRAHOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLEDA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Siyanür, karbon (C) ve azot (N) içeren kimyasal grubun genel adıdır. Organik ve inorganik bileşiklerle birleşebilir. Bu benzersiz niteliğinden ötürü başta organik kimyasal madde üretimi ve metal endüstrisi olmak üzere pek çok alanda kullanılır. Siyanür kirliliği, çevre mühendisliği uygulamalarında önemli ve üzerinde durulması gereken bir noktadır. Siyanür giderimi için pek çok yöntem mevcuttur. Ancak arıtma sırasında kimyasal kullanımının maliyeti arttırması ya da oluşan atıkların toksik nitelikler taşıması gibi nedenlerle yeni, basit ve ucuz yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma kapsamında siyanür bileşiklerin giderimi için yeni bir alternatif olan hidrotalsit benzeri bileşikler kullanılmıştır. Hidrotalsit benzeri bileşiğin sulu çözeltide, sodyum siyanürü adsorplama kapasitesi ve kinetik davranışları incelenerek, kilin fiziksel yapısı ve kimyasal özellikleri karakterize edilmiştir. ?1."ft-.
Özet (Çeviri)
., SUMMARY Cyanide is a general term for a group of chemicals containing carbon (C) and nitrogen (N). Cyanide can combine with many organic and inorganic compounds. Because of its unique properties, cyanide is used in the manufacture of metal parts and numerous common organic products. Cyanide pollution is an important issue in environmental engineering applications and therefore should be taken care of. Different methods are available for removal of cyanide but in most cases the consumption of reagents raises the cost to unaffordable levels, or there exist the formation of residual byproducts that are also toxic. For these reasons, novel, simple and inexpensive processes are needed. In this study, a newly synthesized hydrotalcite like compound is used in as an alternative approach for the removal of cyanide compounds. The adsorption ability and kinetic behavior of the hydrotalcite like compound to remove sodium cyanide from aqueous solutions was studied and the physical structure and chemical properties of the synthetic clay was characterized.