Yemlerden küf izolasyonu ve toksin bağlayıcı maddelerin mikotoksinlere etkilerinin araştırılması
Mold isolation from feeds and investigation of effects toxin-binding substances on mycotoxins
  1. Tez No: 150222
  2. Yazar: YAVUZ ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
??'«if. z*'**^ iv OZET %r > Bu çalışmada Istanbul ve Kocaeli illerinde bulunan işletmelerde satışa sunulan karma yemlerden 6 farklı örnek alındı. İki aşama halinde yürütülen çalışmanın 1. aşamasında; yem örneklerinin mikrobiyolojik incelemesi yapıldı. 2. aşamasında ise ticari olarak piyasada satılan toksin bağlayıcı bir ürünün (HSCAS) T-2 toksin ve okratoksin A üzerine etkisi ile diğer toksin bağlayıcı maddeler olan aktif kömür ve kaolinin aflatoksin üzerine etkisi ELISA yöntemiyle araştırıldı. Yapılan mikrobiyolojik inceleme sonucunda yem örneklerinin tamamından Penicillium cinsi küfler; 1, 2 ve 6 numaralı yem örneklerinden Aspergillus cinsi küfler; 6 numaralı yem örneğinden Fusarium cinsi küfler; 1 ve 5 numaralı yem örneklerinden Mucor; 3, 4, 5 ve 6 numaralı yem örneklerinden maya formları saflaştınldı. Ayrıca yem örneklerinde T-2 toksin, Okratoksin A ve Aflatoksin miktarları ELISA yöntemiyle belirlendikten sonra bu yem örneklerine toksin bağlayıcı ürün ve maddeler uygulandı. Uygulama sonrası yem örneklerindeki toksinlerin miktarları ELISA yöntemiyle tespit edildi. Elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında HSCAS (hidrated sodium calcium aluminosilicates) etken maddesini içeren toksin bağlayıcı ürünün T-2 toksini bağladığı fakat okratoksin A' ya etkisiz olduğu; kaolin ve aktif kömürün ikisinin de aflatoksini bağladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 6 different samples from mixed feeds sold in the enterprises in Istanbul and Kocaeli cities. The study was carried out in two phases. In the first phase, the feed samples were microbiologically examined. In the second phase, the effect on the T-2 toxin and okratoxin A of a toxin-binding product (HSCAS) commercially available on the market and the effects active coal and kaolin, the other toxin-binding substances on aflatoxin were studied with the EL1SA method. As a result of the microbiological examination, Penicillium kind molds from all the feed samples, Aspergillus kind molds from the feed samples number 1, 2 and 6, Fusarium kind molds from the feed sample number 6, Mucor from the feed samples number 1 and 5, and yeast forms from the feed samples number 3, 4, 5 and 6 were purified. Furthermore, the amounts of the T-2 toxin, Okratoxin A and Aflatoxin in the feed samples were determined by the ELISA method, and then toxin-binding products and substances were applied to these feed samples. Following these applications, the amounts of the toxins in the feed samples were determined by the ELISA method. When the obtained results were compared, it was seen that the toxin- binding product containing the HSCAS (hydrated sodium calcium aluminosilicates) active ingredient bound the T-2 toxin but was not effective on the okratoxin A; and that both kaolin and active coal bound aflatoxin.