Kapalı cebirsel eğrilerle karakter tanıma
Character recognition using implicit polynomials
  1. Tez No: 150224
  2. Yazar: SEMA DÖĞÜŞCÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Karakter tanıma problemi en genel anlatımla, dokumam bilgisayara görüntü olarak aktarma, çeşitli önişleme algoritmaları ile iyileştirilmiş görüntüyü modelleme ve bu modelleri önceden bilinen karakter modelleri ile karşılaştırma olarak ifade edilebilir. Bu tezde karakter tanıma probleminin çözümü için yeni bir yaklaşım anlatılmaktadır. Çalışmada, karakterlere bir eğri uydurma algoritması ile kapalı cebirsel eğriler uydurulmuştur. Cebirsel eğriler daha sonra ayrıştırma teoremi ile daha basit eğriler olan doğru parçalarına aynştınlrmşlardır ve doğruların kesişim noktalarından elde edilen ilişkili noktalar kullanılarak kanonik invaryantlar hesaplanmıştır. Kanonik invaryantlardan benzerlik değerleri hesaplanarak karakterler sınıflandırılmışlardır. Çalışmada hem sentetik hem de gerçek karakter setleri ile deneyler yapılmış, kanonik değişmezlerin sağlamlığı ve ayrım gücü test edilmiştir. Kapalı cebirsel eğriler kullanarak yapılan karakter tanıma metodu, fourier tanımlayıcılar ile karşılaştmlmıştır. Karşılaştırmayı yaparken aynı karakterler, aynı modeller ve aynı koşullar kullanılmıştır. Deneyler sınırlı sayıda karakter datası üzerinde yapılmıştır ve olumlu başarılar elde edilmiştir. Sonuç olarak karakterlerin, kapalı polinomlar ile modellenmesi ve kanonik değişmezlerinin bulunması, karakter tanıma probleminin çözümü için başarılı bir metoddur. Anahtar Kelimeler Karakter tanıma, kapalı polinomlar, cebirsel eğriler, kanonik invaryantlar
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis presents a new insight into character recognition problem. Implicit polynomial (IP) curves have been used for modeling characters. A unique decomposition theorem is employed to decompose these curves into simple line primitives. For the comparison of the characters, canonical invariants have been computed using so called“related points”of the curves, which are the real intersections of the lines. Experimental results are presented to asses discrimination power of proposed invariants and their robustness under data perturbations. The method has also been compared with fourier descriptors. Keywords Character recognition, implicit polynomials, algebraic curves, canonical invariants.