Gıda sektörü atık sularında renk oluşumuna sebep veren organik atıkların ileri oksidasyon yöntemleriyle arıtılabilirliği
Treatability of organic and colouring constituents of food industry waste water by advanced oxidation methods
  1. Tez No: 150223
  2. Yazar: ŞİRİN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ YATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
:1V'S'^. ÖZET I-"' Sezonluk üretim yapan kırmızı biber konserve sanayi atık suyu baz alınarak fotokatalitik oksidasyon ve fotoelektrokimyasal oksidasyon teknikleriyle renk ve kirlilik oluşumuna sebep olan organik maddelerin antılabilirliği çalışılmıştır. Fotokatalitik oksidasyon yöntemi; kesikli tip kuartz reaktörde, suni ışık (UV-C ve UV-A) altında iki farklı firmaya ait TİO2 ve ZnO katalizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Fotoelektrokimyasal oksidasyon yöntemi ise; sürekli fıskiye tip cam reaktörde, alüminyum elektrodlar ve suni ışık (UV-C) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Renk ve organik madde giderme verimi KOİ testiyle ölçülmüştür. Fotokatalitik çalışmada, katalizör cinsi, miktarı, atık su konsantasyonu, ışık tipi gibi farklı parametreler incelenmiştir. Fotoelektrokimyasal çalışmada ise atık su konsantrasyonu yanında, ışığın ve elektrokoagülasyonun etkisi incelenmiştir. Fotokatalitik deneyler sonucunda, kullanılan katalizlerden TİO2 (P-25)'in en yüksek fotokatalitik aktiviteye sahip olduğu, en yüksek verimin 1 g/L'de gerçekleştiği, suni ışık tiplerinden ise UV-C'de verimin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ön arıtma olarak hedeflenen fotoelektrokimyasal deneyler sonucunda ise suni ışık kullanılarak yapılan çalışmalarda elektrokoagülasyon yöntemine göre daha yüksek verim elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY :;;: Degradability of seasonal food industry of canned paprika wastewater process* has been carried out by photocatalytic and photoelectrochemical methods in order to remove organic matters and coloring constituents. In the photocatalytic oxidation method; quartz batch type reactor, artificial light (UV-C and UV-A) and two type of TİO2 and ZnO catalysts were used. In the photoelectrochemical oxidation method; glass continous fountain type reactor, artificial light (UV-C) and aluminium electrods were used. Decolorization and organic matter removal efficiency were determined by COD test. During the experiments of photocatalytic process the effects of various parameters such as catalyst type, catalyst loading, waste water concentration, artificial light types were investigated. Different wastewater concentration and comparison of photoelectrochemical and electrocoagulation processes were also carrried out. Photocatalytic experimental results indicated that the better results were obtained with catalyst TİO2 and the artificial light type of UV-C. Maximum efficiency exhibited 1 g/L TİO2 (P-25) loading concentration. Photoelectrochemical method with the use of artificial light has showed better removal efficiency compare to electrocoagulation process alone.