Deprem tehlikesinin yerleşim birimleri üzerindeki etkilerinin tahmini -Van örneği-
Assessment of earthquake risk on residentials -sample of Van-
  1. Tez No: 150266
  2. Yazar: MÜCİP TAPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kentlerde meydana gelebilecek deprem zararlarını azaltmanın iki temel koşulu bulunmaktadır. Bunlardan ilki, yeni yapılacak yapıların afet yönetmeliğine uygun olarak yapım ve kontrolünün yapılması; ikincisi ise, deprem hasar riskini belirlemeye yönelik çalışmalar yürütülmesi ve gerekli önlemlerin alınmasıdır. Olası bir depremde, mevcut yapıların hasar riskinin tahmini ve buna bağlı olarak uzun vadeli önlem alınması, can ve mal kaybını minimize etmek bakımından hayati önem taşımaktadır. Bahsi geçen ikinci koşul kapsamında, Van'da meydana gelebilecek olası bir depremin Van yerleşimi üzerindeki etkileri, FEMA-154 hızlı değerlendirme sistematiği dahilinde araştırılmaktadır. Birinci bölümde, Van ili dahilinde yapıların deprem güvenilirliğinin tespit edilmesine yönelik çalışmanın yürütülmesine neden olan problemler kısaca özetlenmiş, çalışmanın amaç, önem ve sınırlılıkları açıklanmıştır. İkinci bölümde; deprem hasar riskini belirlemeye yönelik hızlı değerlendirme sistematikleri ile ilgili dünya literatüründe yer alan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Vaa yerleşiminde deprem etkilerinin tahminini sağlayacak sistematik yöntem (FEMA-154) ayrıntılı olarak sunulmuştur. Dördüncü bölümde; önerilen sistematik çerçevesinde, elde edilen sonuçlara ilişkin bulgular ayrıntılı olarak değerlendirilmiş, Van ilinin kuvvetli bir deprem sonrası yaşaması muhtemel problemleri tahmin edilmiştir. Beşinci bölümde; temel bulgular özetlenmiş, gelecekte yapılabilecek çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are two basic approaches for decreasing earthquake damages at cities. The most obvious one, is to build using the most up-to-date building safety codes and achieve strict control during the construction period. The second, is however, to assess the seismic hazard and the necessarry precautions. In order to minimise life and property losses in a possible big magnitude earthquake, the second approach provides a useful tool. The city of Van, is one of the largest cities in Turkey located on the Eastern Anatolian Fault, near the border with Iran. The city faces the possiblity of a big magnitude earthquake. Thus, a rapid screening procedure, based on FEMA-154 to allocate the high seismic hazard of the region, has been conducted and the results of this study were presented herein, in detail. In the first chapter, an introductory brief about the problem, which led to the study on seismic evaluation of existing buildings in Van residential, was presented. Comments about the precise aim, importance and limitations of the thesis were explained. In the second chapter, a detailed literature review on the widely accepted rapid evaluation procedures was presented. In the third chapter^ the selected screening method (FEMA-154) applied on the thesis, was presented and its criteria were discussed in detail. In the fourth chapter, findings based on the systematic and the estimated hazard for the city of Van were discussed in a probabilistic manner. In the fifth and final chapter; main findings were laid and recommandations were made. Suggestions for future work were also presented.