Fırçasız doğru akım motoru (FDAM) tasarımı ve analiz çalışmaları
Design and analysis of permanent magnet direct current motor
  1. Tez No: 150280
  2. Yazar: KADİR CERAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BABÜR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Elektrik ve elektromekanik ürünlerin pazara sunum süresi, günümüz rekabetçi pazar şartlarında çok kısa sürede olmaktadır. İyi tasarım, yüksek kalite ve düşük maliyet, bu ürünler için bir gerekliliktir. Daimi mıknatıslı motorlar, mıknatıs teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak günümüzde bir çok avantajı üzerinde toplamıştır. Elektrik motorlarının, bu yeni teknoloji ile yeniden tasarlanması, bu süreç içerisinde modern mühendislik teknikleri ve yazılımlarını kullanarak disiplenerarası işbirliği ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, bulaşık makinası ana sirkülasyon motoruna bu yeni teknolojinin uygulaması yapılmıştır. Bu süreç içerisinde mevcut tasarım öncelikle geliştirilmiş, bu geliştirilen platform üzerinde de elektrik ve elektronik çalışmalar ile yeni motor tasannu gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sırasında birçok labarutuvar testi, mekanik test, saha testi, ölçüm, mekanik ve elektriksel bilgisayar modellemeleri yapılmıştır. Bu çalışmaları takiben prototip üretim ve sonrasında seri üretim gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Time-to-market for electrical and electromechanical products is very short at todays competitive market. Robust design, high quality and low cost is a must for these products. Permanent magnet motors have many advantages due to the development of magnet technology. Redesign of electrical motors with this new technology can be possible by using modern engineering technics and softwares in a multidisciplinary enviroment. This study covers the implementation of new technology to the dishwasher motor. Firstly, the mechanical design is improved then electrical and electronical modifications are applied to this new designed motor. This study covers many laboratory tests, mechanical tests, field tests measurements, mechanical and electrical-computer simulations. Finally prototypes are built and then mass production is verified.