Ozonun havadaki mikroorganizmalar üzerine olan bakterisid ve fungisit etkileri ile tavuk solunum sistemindeki patolojik etkilerinin araştırılması
Research for bactericidal and fungicidal effect of ozone againts microorganism in the atmosphere and its pathological effect on chicken respiratory system
- Tez No: 150281
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ozonun: Staphylococcus aureus ATCC 29213, Salmonella enteritidis 64K, Bacillus subtilis ATCC 6633, Escherichia coli, Candida utilis Kuenl031, Candida albicans 1213 üzerine olan bakterisid, bakteriostazis veya fungisid, füngistazis etkileri test edilmiştir. Ayrıca ozonun civcivlerin akciğerleri üzerine olan patolojik etkileri araştırıldı. Besi yerlerine yayma yöntemi ile ekilen bakteri ve maya suşlarının oluşturdukları koloniler sayılarak ozonun etkinliği tespit edilmiştir.Bu çalışma sonunda ozona en duyarlı olan bakterinin E.coli olduğu, en dirençli bakterinin B. subtilis olduğu tespit edilmiştir. Gram negatif bakteriler (S. enteritidis ve E.coli) ozona gram pozitiflerden (S.aureus ve B.subtilis) daha duyarlı gibi görünmektedirler. Ortamın nem oranı arttıkça ozonun etkinliği artmaktadır. Civcivler, 0.1 ppm ozona 24 saat/gün 1, 2, 3 hafta maruz bırakıldı ve ışık mikroskobunda incelemeler yapıldı. 3 hafta ozonlama sonrasında trake epitellerinde hiperplazi varlığı saptanmıştır. 2 ve 3 hafta ozonlama sonrasında alveolar epitel hücrelerinde bifurkasy onlar gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, bactericidal, fungicidal, bacteriostasis and fungistasis activities of ozone were tested on Staphylococcus aureus ATCC 29213, Salmonella enteritidis 64K, Bacillus subtilis ATCC 6633, Escherichia coli, Candida utilis Kuenl031, Candida albicans 1213. In addition, pathological effects of ozone on chics lungs were researched. Staphylococcus aureus ATCC 29213, Salmonella enteritidis 64K, Bacillus subtilis ATCC 6633, Escherichia coli, Candida utilis Kuenl031, Candida albicans 1213 were inoculated onto open petri plates and exposed to ozone. As a result of these experiments it is observed that E.coli is the most sensitive bacterium against ozone. B. subtilis showed the highest resistance to ozone. The gram-negative species (S. enteritidis ve E.coli) seem to be more sensitive than the gram-positive species (S.aureus ve B. subtilis). Ozone surface germicidal efficiency increased as relative humidity. Youn chickens were exposed to 0.1 ppm ozone 24 hr a day, 7 days a week, for 1, 2, 3 week and examined by light microscopy. Hyperplasia of the trachea epithelium was observed after 3 weeks of exposure. It is observed that bifurcation of alveolar epithelial cells are present 2weeks and 3 weeks after exposure.