Dispers tekstil boyalarının elektrokoagülasyon ile giderimi
Treatment of disperse textile dyes by electrocoagulation
- Tez No: 150282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada elektrokoagülasyon (EC) ile dispers tekstil boyalannııi (Dianix Navy 2S-G 200 ve Disperse Red 50) giderimi üzerine zamana bağlı olarak pH, akım yoğunluğu, iletkenlik ve konsantrasyon parametrelerinin etkileri araştırılmıştır. Ayrıca enerji ve elektrot tüketimi, yaş ve kuru olarak çamur miktarları hesaplanmıştır. Her bir parametre için elde edilen deneysel veriler lineerleştirilmiş birinci mertebe kinetik modeline göre analiz edilmiştir. Yapılan kinetik modellemelerde korelasyon katsayıları oldukça yüksek çıkmıştır. Alüminyum elektrotların kullanıldığı elektrokoagülasyon proseslerinde kirleticilerin giderimin de iki asıl etkileşme mekanizması mümkündür. Birincisi; pH 4.0-6.5 aralığında monomerik ve polimerik alüminyum hidroksit türlerinin çökelme mekanizması, ikincisi; pH>6.5 olduğunda Al(OH)3 ve polimerik alüminyum hidroksit türlerinin adsorpsiyon mekanizmasıdır. Yapılan çalışmalarda elektrokoagülasyonun renk giderminde oldukça etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of disperse textile dyes (Dianix Navy S-2G 200 and Disperse Red 50) has been investigated. The effects of pH, current density, conductivity and, the initial dye concentration on the removal of dye have been explored as function of time. Energy and electrode consumption have been estimated. In addition, wet and dry sludge contents were determinated. Expremental results were analysed using linearized firt order kinetic model. In the kinetic modeling, correlation seen to be coefficients existed at high levels. There are two mechanisms for removal of pollutants where aluminium electrode used in electrocoagulation process. The first mechanism is the precipitation of monomelic and polymeric aluminium hydroxide species at pH values between 4 and 6.5. The second mechanism occurs when pH is greater than 6.5 at which dye molecules adsorbe to Al(OH3) and polymeric aluminium hydroxide species. In this study electrocoagulation has been effective for decolorization.