İmmobilize glukoamilaz kullanılarak glukoz üretimi
Production of glucose by using immobilized glucoamylase
  1. Tez No: 150283
  2. Yazar: ZEHRA ÖLÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ TANRISEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Glukoamilaz, nişasta ve maltodekstrinlerin a- 1,4 ve a-l,6-glukozidik bağlarının indirgen olmayan uçlarından hidroliz ederek glukoz üreten bir exo- enzimdir. Aspergillus niger ' den üretilen glukoamilaz, endüstriyel enzimler arasında en önemli olanıdır ve endüstride nişastanın glukoza hidrolizinde kullanılır. Bu çalışmada, enzimlerin immobilizasyonu için yeni bir metod geliştirildi: Aspergillus niger glukoamilaz polyglutaraldehit ile aktive edilmiş jelatine kovalent bağlanarak %85 verimle immobilize edildi, immobilize ve serbest enzim için optimum koşullar ise; sıcaklık 65 °C ve pH 4 olarak bulundu. Kinetik sabitler (Km ve Vra), serbest enzim için %0,75 g maltodekstrin/L ve 0,02 mmol Glc/dak.uL enzim, immobilize enzim için ise % 1,01 g maltodekstrin/L ve 0,016 mmol Glc/dak.uL enzim olarak bulundu, immobilize enzim 30 batch (tekrar kullanım) ve 30 gün boyunca aktivitesini korumuştur. Ayrıca immobilize enzim 60 ve 90 gün sonunda aktivitesinin sırasıyla % 90 ve % 75' ini korumuştur.
Özet (Çeviri)
Glucoamylase is an exo-enzyme, producing glucose by hydrolysis of a- İ, 4 and a-l,6-glucosidic bonds from non-reducing end of starch and maltodextrins. Glucoamylase from Aspergillus niger is one of the most important industrial enzymes used for the industrial production of glucose from starch. In this study, a novel method was developed for the immobilization of enzymes: Aspergillus niger glucoamylase immobilized covalently onto polyglutaraldehyde activated gelatin resulted in 85% activity yield. For the immobilized and soluble enzymes, optimum temperature and pH were found 65°C and 4. Kinetic parameters ( Km and Vm ) for soluble enzyme were 0,75 g/L, and 0,02 mmol Glc/min.uL enzim respectively, wheras Km and Vm for immobilized enzyme were 1,01 g/L, and 0,016 mmol Glc/min.uL enzim respectively. Immobilized enzyme retained its activity during 30 batch reaction and 30 days. In addition, the immobilize enzyme retained 90 and 75 % of its activity at the and of 60 and 90 days, respectively.