Advenced communication using voip
İnternet Protokolü üzerinden ses iletişimini kullanarak gelişmiş haberleşme
- Tez No: 150310
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ill ÖZET Ses ve data ağlarının birleştirilmesi büyük tasarruflar için fırsat sunar. Bundan dolayı, pek çok ağ sahibi için ses ve data ağlarının birleştirilmesi yükselen bir öncelikte yer almaya başlamıştır. Organizasyonlar, Internet ve şirket intranetlerinden daha az masraflı alternatifler olarak yararlanmanın yanında ağlarmdaki kapasiteden ses ve data iletimi içinde yararlanmalarını sağlayacak yeni çözüm arayışı içindedirler. VOIP, IP üzerinden ses trafiğinin paketler içinde iletimi demektir. İP üzerinden ses, ses ve sinyalleşme bilgisinin paket ağı üzerinden taşınmasına olanak sağlayarak ses ağları ve paket ağlarının birleştirilmesi görevini yerine getirir. İP ağları üzerinden yüksek kalitede telefon servisi sağlamak, ses, fax, video ve data iletişim servislerinin birleştirilmesinde anahtar adımlardan biridir. Paket ağlarına sesin eklenmesi birlikte çalışma, paket kaybı, gecikme, ölçülebilirlik, güvenilirlik gibi sistem seviyesindeki görevlerin de nasıl yapılabileceğinin de anlaşılmasını gerektirir. Bu tez, telefon altyapısının ne şekilde oluşturulduğunu ve nasıl çalıştığını, ses ve data ağları için ana kavramları, sesin data ile beraber iletimini, ve mevcut telefon sistemleri ile beraber çalışması için kullanılan İP sinyalleşme protokollerini ele almaktadır. Aynı zamanda İP, mevcut telefon ağlarmdaki ses sinyalleşme işlemleri, çeşitli İP sinyalleşme protokolleri, çeşitli ses ve data ağlarını birleştirme çalışmaları ve Servis Kalitesi'nin (QoS) ağda iyi ses kalitesini nasıl sağladığı hakkındaki soruları cevaplamaktadır. Anahtar Kelimeler : Ses iletişimi, İP Sinyalleşme Protokolleri, Paket iletimli haberleşme, Devre iletimli haberleşme, VoIP Servis Kalitesi
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The consolidation of voice networks and data networks offers an opportunity for major savings. Accordingly, the challenge of integrating voice and data networks is becoming a rising priority for many network owners. Organizations are looking for solutions which will enable them to take advantage of capacity on broadband networks for voice and data transmission, as well as utilize the Internet and company Intranets as alternatives to more costlier dedicated mediums. Voice over IP (VoIP) means the transmission of voice traffic in packets. Voice over IP meets the challenges of combining legacy voice networks and packet networks by allowing both voice and signaling information to be transported over the packet network. Providing high quality telephony over IP networks is one of the key steps in the convergence of voice, fax, video, and data communications services. Adding voice to packet networks requires an understanding of how to deal with system level challenges such as interoperability, packet loss, delay, scalability, and reliability. This thesis explains how telephony infrastructure is built and works today, major concepts concerning voice and data networking, transmission of voice over data, and IP signaling protocols used to interwork with current telephony systems. It also answers the questions about IP, the process of voice signalling in telephone networks today, various IP signalling protocols, the various caveats of converging voice and data networks and how does QoS (Quality of Service) ensure good voice quality in a network. Keywords : VoIP, IP Signalling protocols, Packet switched transmission, Circuit switched transmission,QoS in VoIP