Modeling and simulation of wind energy conversion system using PWM converters
PWM çeviricili rüzgar enerjisi dönüşüm sistemi modellemesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 150311
  2. Yazar: TOLGA SÜRGEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tezde DSP tabanlı darbe genişlik bindirimi tekniğini kullanan çeviricilerin çift- kafes asenkron makina sürücüsü olarak rüzgar enerjisi dönüşümü sisteminde uygulanması amaçlanmıştır. Çift kafesli asenkron makinanın detaylı matematiksel modellemeleri yapılmış, qd/qd modelinin yam sıra hibrid abc/qd ve qd/abc modelleri çıkarılmıştır. Asenkron makinanın eşdeğer devre parametreleri genetik algoritma yöntemi uygulanarak bulunmuştur. Rüzgar enerjisi dönüşüm sisteminde güç akışım denetlemek etmek amacıyla çeviriciler tek bir sayısal işaret işlemci kullanılarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Sistemin uygulamasında de link gerilimini ve mil hızım denetlemek için iki adet sayısal PI denetleyici tasarlanmıştır. Şebeke tarafı ve jeneratör tarafı çeviricilerde sırasıyla histeresis akım denetimi ve kayma faktörü regülasyonu yöntemlerinden yararlanılmıştır. Sürücü devresi ve asenkronun makina modelleri kullanılarak elde edilen bilgisayar benzetimleri sonuçlan laboratuvarda uygulanan sistemden elde edilen deneysel sonuçlarla karşılaştınlmıştır. Son olarak gerçekleştirilen sistem kampus içerisinde kurulan 5kW gücünde rüzgar türbini ile test edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Rüzgar Enerjisi Dönüşüm Sistemi, Çift Kafes Asenkron Makina, PWM Çevirici
Özet (Çeviri)
In this thesis, a DSP based pulse-width-modulated dual voltage source converter double-cage induction machine drive for wind energy conversion system is presented. The detailed modeling of the double-cage induction machine is obtained with hybrid abc/qd and qd/abc models as well as the conventional qd/qd model. The determination of the equivalent circuit parameters of the induction machine is achieved by applying genetic algorithm. The converters are designed and implemented with a single fixed-point DSP to control the power flow in a wind energy conversion system. In the implementation of the system, two digital PI controllers are used in dc link voltage regulation and rotor speed control. The methods rely on hysteresis current control and slip regulation technique on the line- side converter and machine-side converter, respectively. The results obtained from computer simulations of the complete mathematical model of the drive circuit and double cage induction machine are compared to experimental work carried in laboratory. Finally, the implemented system is tested with a 5kW wind turbine in the campus. Keywords : Wind Energy Conversion System, Double-Cage Induction Machine, PWM Voltage Source Converter