Isı pompalı kurutucularda hidrokarbon gazların kullanımına geçiş sebepli yapısal tasarım çalışmaları
Required design studies to use hydrocarbon refrigerants in heat pump dryers
- Tez No: 150364
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
rv ÖZET Pek çok kişiye oldukça yabancı bir kavram gibi görünen ısı pompası aslında,, uzun zamandır hayatımızın içindedir. Evlerimizdeki buzdolabı, klima gibi cihazların hepsi ısı pompasının birer örneğidir. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri 'nde ısı pompaları yıllardır yaygın bir şekilde uygulanmakta ve bu devletler tararından tüm uygulamalar teşvik edilmektedir. Isı pompasının farklı kullanım alanları mevcuttur. Daha çok, büyük kapasiteli kurutucularda kullanılmış olan ısı pompalarının çamaşır kurutma amacıyla evlerimize girmesi yeni bir uygulamadır. Günümüzde önemli hale gelen ve aranan düşük enerji sarfiyatlı cihazların en güzel örneklerinden biri bu makinalardır. Geleneksel olarak tanımlanan ve yaygın olarak kullanılan rezistanslı çamaşır kurutma makinalarına oranla yaklaşık %50 düşük enerji sarfiyatı bu uygulamayı cazip hale getirmiştir. Gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği sorunlardan olan ozon tahribatı ve global ısınma sorunları ısı pompalı sistemlerin kullanımında bir engel olarak karşımızda durmaktadır. Çünkü ısı pompası sistemlerinde kullanılan soğutkan gazlar birebir olarak bu sorunlarla ilişkilidir. Dolayısı ile dünyanın bir çok ülkesinde çeşitli kısıtlamalar belirlenmiş ve bu kısıtlamaların uygulanması bazı protokollerle zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle piyasaya sunulacak bir ısı pompalı kurutucunun bu şartlara uygunluğunun sağlanması ve onaylanması şarttır. Bu doğrultuda, uygulamada olumlu sonuçlar vermiş olan mevcut ısı pompalı kurutma makinalan incelenmiş, gerekli standartlara uygunluk deneyleri yapılarak, kullanılan sistemlerde soğutkan hidrokarbon gazlardan faydalanılabilmesi için gerekli tasanmsal değişiklikler yapılmıştır. Sistemin dünyada kabul gören, uygunluğu ve kullanılabilirliği tespit edilmiş, bu tip yanıcı ve patlayıcı soğutkanların kullanılabileceği, ev kullanımında güvenliği elden bırakmayan hale getirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
'?"*s^. SUMMARY Athough the term heat pump seems unfamiliar for our daily life, heat pump systems are included in our lives. Refrigerators, air conditioners are most common applications of heat pumps. In United States and Europe heat pump systems are widely used and supported by goverments. There are many usage of heat pumps. For high capacity dryers, heat pump applications are very common but for household appliences this is a very new application. For new energy trend, low energy devices are very important and also heat pump systems are typical examples. This dryers'energy consumption is %50 percent less than conventional dryers which use heaters. By the improving technology, global warming and ozone depletion become difficulties in usage of heat pump systems. Because refrigerant gases used in heat pump systems directly affects these problems. By the way in many countries some restrictions and protocols are enforced for heat pumps. Especially before marketing, heat pumps must be conformed and approved according to legal restrictions and procedures. Depending on these parameters, existing systems which gave positive results in application, have been examined. Structural design has been updated to benefit from hydrocarbon gases. Suitability and ability to use of the system has been determined and safety has been provided for household application by using this kind of flammable and explosive refrigerants.