Isı pompalı vakumlu kurutma fırınında tıbbi bitkilerin kurutulması ve kurutma parametrelerinin araştırılması
Investigation of drying parameters and drying of medical plants in vacuum heat pump dryer
  1. Tez No: 442717
  2. Yazar: MAHİR AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ŞENCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kurutma, içerisinde su buharı bulunan yaş tarımsal ürünlerin hasat sonrası son nem değerine düşürmek için yapılan işlemlerinden birisi olup farklı biçimlerde uygulanmaktadır. Tıbbi bitkilerin düşük sıcaklıklarda kurutulması gerektiğinden ürüne has tasarlanmış kurutucularda kurutulmalıdır. Ürünlerin kalitesinin korunarak en kısa sürede en az enerji sarfiyatıyla kurutulması esastır. Bu çalışmada hava kaynaklı ısı pompası destekli vakumlu kurutma fırınında, Isparta bölgesinde yetişen tıbbi bitkilerden Fesleğen (Ocimum basilicum), Biberiye (Rosmarinus), Dereotu (Anethum graveolens) ve Maydanoz (Petroselinum crispum) bitkileri kurutulmuştur. Deneysel çalışmada farklı sıcaklık ve basınçlarda bitkilerin kuruma davranışları incelenmiştir. Deneyler 36 oC - 46 oC kurutma sıcaklığı ve 0.4 - 0.6 bar son vakumlama basıncı şartlarında yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar enerji verimliliği açısından incelenmiştir. Kurutma işleminde kurutma yapılan hacmin düşük basınçta olması yani vakum etkisinde çalıştırılmasının buharlaşmaya olumlu etki sağladığı ve ürün kalitesini iyileştirdiği tespit edilmiştir. Kurutucuda Fesleğen, Biberiye, Dereotu ve Maydanoz bitkilerine ait gerçekleştirilen deneylerden elde edilen veriler yardımıyla nem içeriklerinin tespit edilebilmesi için matematiksel modelleme yapılmıştır. Sonuç olarak enerji tüketimleri ve kuruma süreleri dikkate alındığında Dereotu bitkisinin ısı pompalı vakumlu kurutma fırınında kurutulacak en uygun ürün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Drying is one of the processes to decrease the humudity to minimum level of wet agricultural products having water vapor in, after harvest and implemented in various ways. Medical plants should be dried in specific drying ovens designed for the kind of the plant because of the necessity of low temperature drying need. It is essential to dry plants with minimum energy consumption by keeping the quality of products. In this study, Basilicum (Ocimum basilicum), Rosemary (Rosmarinus), Dill (Anethum graveolens) and Parsley (Petroselinum crispum) groving in Isparta has been dried in vacuum heat pump dryer. Drying behaviours of plants under diferent temperature and presure have been investigated. Experiments have been carried out for 36 oC - 46 oC and 0.4 - 0.6 bar. Obtained results have been investigated in point of the energy effeciency. In drying process, it is confirmed that being in low pressure of the volume, in a word, working under vacuum influences vaporisation positively and increases the product quality. Mathematical modelling for determining of moisture content has been caried out. When consider the energy consumption and drying time, it has been seen that dill is the most suitable plant in vacuum heat pump dryer.