Yapısal Fe(III)'ün demiroksit fazlarının seramik malzemelerin renklenmesi üzerine etkisi
The effect of structural Fe(III) and its phases on colouring of ceramic materials
  1. Tez No: 150363
  2. Yazar: MURAT ORAL GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. AHMET ÇAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
JV ÖZET Bu tez, seramik malzemede doğal olarak bulunan Fe+2 ve Fe+3'ün yapıda beraber bulunması kaynaklı renklenmenin giderilmesi üzerine hazırlanmıştır. İyi bilinir ki, AI2O3 ve ZnO gibi oxide seramik malzemelerin küçük konsantrasyonlarda geçiş metal iyonları (örneğin Cr+3 ve Fe+3 ki bu tezde seramik malzemede demir iyonları doğal olarak bulunduğundan demir kullanılmıştır) eklenmesi sonucunda mekanik,elektrik ve manyetik özelliklerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Ayrıca bu iyonların kendi etraflarındaki yapı içinde duyarlı elektron paramanyetik rezonans sondaları olarak kullanılabilmesi de, iyonların bölgedeki dağılımının, spinel yapı içinde hangi şartlarda yer alıp almadıklarının, literatürde yer alan benzer makaleler ve kendi elde ettiğimiz deneysel sonuçlar ışığında incelenmesi de, tezin temelini oluşturmaktadır. Dolayısıyla yapısal ve bileşik halindeki demir iyonlarının, numunelerde spinel yapı içinde yer edinip edinmediği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis has been studied to eliminate the dual-existence originated“'”colouring effect of iron ions- Fe2+ and Fe3+ which are naturally resident in the structure of ceramic materials. As it is a well-known concept that, mechanical, electrical and magnetic properties of oxidized ceramic materials like AI2O3 and ZnO, may be changed by doping with small concentrations of transition metal ions (i.e. Cr3+ and Fe3+ which is the main interest of this thesis due to the natural existence of iron ions in ceramic materials). Besides, the idea that these ions may be used as sensitive electron paramagnetic resonance (EPR) probes to investigate their local distribution and conditions which determine whether they get in the structure of spinel or not constitutes the main frame of this study in the light of the similar articles studied before. Consequently, structural ions of iron and ones in compound will be discussed whether they get in the spinel structure or not.