Akrilamid/mesakonik asit hidrojellerinin hazırlanması ve yüzeye soğurum özelliklerinin araştırılması
Preparation of acrylamide/mesaconic acid hydrogels and investigation of their adsorption properties
  1. Tez No: 150400
  2. Yazar: ÖMER BARIŞ ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDENER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
oz Bu çalışmada, akrilamid monomeri ile birlikte yardımcı monomer mesakonik asit kullanılarak çapraz bağlı polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve sentezlenen polimerlerin yüzeye soğurum özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sentezlenen AAm/MA hidroj ellerinin karakterizasyonlan yapılmış ve yüzeye soğurum özellikleri araştırılmıştır. Deneyler sonunda %3243 ve %3296 gibi şişme değerleri ve %7,93- 58,86 nil mavisi, %3, 16-27,77 metil viyole soğurum değerleri tespit edilmiştir. ABSTRACT In this study, it was aimed that synthesis of crosslinked polymers by using acrylamide as monomer with mesaconic acid as comonomer, characterization and the investigation of adsorption properties of synthesized polymers. The characterizations of synthesized AAm/MA hydrogels were made and adsorption properties were investigated. At the end of the experiments %3243 ve %3296 swelling values and %7,93-58,86 nile blue, %3, 16-27,77 methyl violet adsorption values were determined. ANAHTAR SÖZCÜKLER / KEY WORDS: Akrilamid/mesakonik asit, çapraz bağlanma, hidroj el, şişme, yüzeye soğurum / Acrylamide/mesaconic acid, crosslinking, hydrogel, swelling, adsorption.
Özet (Çeviri)